До виборів Президента України залишилося трохи більше трьох місяців. Якраз час задуматися про формування реєстру виборців і про надання повнолітнім українцям можливості знайти себе у виборчих списках і проголосувати. Але вже на першому етапі до списків є багато претензій: у них масово фігурують «мертві душі» і «двійники», тоді як прізвища багатьох реальних виборців десь загубилися.
Міністерство юстиції України, що відповідає за подання відомостей про виборців з метою формування Державного реєстру виборців, намагається «підтерти» помилки. Так, на вересень 2009 року територіальні органи Мін’юст передало в органи ведення Державного реєстру виборців уточнюючі дані стосовно близько 3,573 мільйонів виборців.
Як зазначив міністр юстиції Микола Оніщук, до 15 червня 2009 року органами юстиції були надані відомості щодо близько 3,2 млн. виборців, які проживали на відповідній території і померли (що підтверджено свідоцтвом про смерть), а також які змінили прізвище, ім'я, по батькові, дату або місце народження в період з 1 лютого 2006 року по 31 травня 2009 року.
Разом з тим, за станом на вересень 2009 року у відповідні органи ведення Державного реєстру виборців надана аналогічна інформація стосовно близько 373,8 тисяч виборців за червень, липень і серпень 2009 року.
При цьому Оніщук нагадав, що уточнення реєстру здійснюється згідно порядку первинного уточнення персональних даних Держреєстру виборців, який був затверджений у травні 2009 року постановою Центральної виборчої комісії.
У той же час, Комітет виборців України констатує низьку якість формування Державного реєстру виборців, що привело до наявності в ньому від 10 до 30% неточних даних. Про це заявив голова правління КВУ Олександр Черненко.
Він нагадав, що 15 вересня закінчився процес первинного уточнення реєстру виборців самими виборцями. При цьому, за словами Черненка, КВУ не зафіксував активності виборців у процесі уточнення.
«І хоча у великих містах біля органів ведення реєстру іноді виникали черги, а в день в один такий орган зверталося до 50 чоловік, у цілому по Україні скористалися можливістю уточнення не більше 2% виборців», - сказав він.
Черненко відмітив, що жителі сіл фактично проігнорували цей процес, оскільки не мали можливості дістатися до районних центрів. Він також повідомив, що, за оцінками КВУ, до 20% виборців взагалі не отримали листівок про можливість уточнення своїх даних у реєстрі або отримали їх із значним запізненням. Як правило, вважає голова правління КВУ, траплялося це з вини «Укрпошти».
«Первинне уточнення реєстру виборців виявило низьку якість реєстру. За різними оцінками, ступінь неточностей у реєстрі складає від 10 до 30 відсотків», - підсумував Черненко.
Мін’юст проводить «роботу над помилками», але наскільки якісною вона буде? Чи не закрутяться на виборах 17 січня 2010 року «виборчі каруселі» і чи не оживуть «мертві душі»?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом