Швидкі політичні зміни в Україні знову дестабілізували фінансовий ринок, який почав приходити в норму. І якщо 24 лютого, в перший будній день «нової влади», ринковий курс гривні перевищував 9 грн/$, то вже до четверга впав до 11,5-11,8 грн/$, тобто на 25-30%. Це викликало у населення нову хвилю панічного попиту на інвалюту. І тільки затвердження нового складу Кабміну зупинило подальше падіння курсу гривні.

При цьому Нацбанк ввів тимчасову заборону на участь 8 банків в операціях на міжбанківському валютному ринку. За словами нового голови НБУ Степана Кубіва, такий крок викликаний порушенням даними банками нормативних актів регулятора, а також співпрацею зі спекулянтами і центрами з конвертації валюти. Чиновник попередив інші банки, що їхні дії будуть припинятися миттєво.

Водночас упродовж «обвального» тижня Нацбанк надавав банкам рефінансування, яке вже у четвер, 27 лютого, починаючи з понеділка, досягло майже 10 млрд грн. Експерти сумніваються в правильності такого підходу, тому що в результаті гривня спрямовувалася на купівлю інвалюти, і тим самим міжбанківський ринок додатково дестабілізувався. Розвернути тренд падіння гривні вдалося лише за рахунок екстреного обмеження валютних операцій на міжбанку, включаючи посилення механізмів постанови №49, прийнятої колишніми керівниками НБУ на початку лютого. Регулятор заборонив банкам купувати інвалюту без її фізичного постачання, а також залишив за собою право обмежити роботу банків на міжбанківському валютному ринку на термін від 1 дня до 1 місяця при проведенні ними операцій, що дозволяють маніпулювати обсягами торгів або валютним курсом.

Крім цього, заборона на дострокове погашення резидентами зовнішніх позик тепер поширюється не тільки на основну суму кредитних зобов'язань, але й на інші платежі за кредитним договором, а зарахування банками клієнтських коштів на купівлю валюти проводиться за курсом не нижче офіційного курсу на день зарахування.

ForUm попросив економістів оцінити дії нового керівництва НБУ в умовах нещодавнього валютного ажіотажу:

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

4548