3 травня відзначається Всесвітній день свободи друку, встановлений у 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН за рекомендацією 26-ої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО.

Щороку цього дня у всьому світі проводяться заходи на знак прихильності основоположним принципам свободи друку, захисту ЗМІ від посягань на їх незалежність, а також з метою вшанувати пам'ять загиблих журналістів.

Дата святкування була вибрана в ознаменування Віндхукської декларації щодо сприяння забезпеченню незалежності і плюралізму африканського друку, прийнятого 3 травня 1991 року на семінарі, організованому ЮНЕСКО і ООН у Віндхуку (Намібія). У декларації містився заклик до урядів держав світу забезпечувати свободу преси і її демократичний характер.

Свобода переконань і їх вільне вираження є одним із засадничих прав людини. Це закріплено в ст.19 Загальної декларації прав людини ООН. Відкриті засоби масової інформації представляють найбільшу цінність, вони виконують функцію «дзеркала», в якому суспільство може побачити своє реальне відображення.

Свобода слова продовжує залишатися нездійсненною мрією в багатьох країнах світу. В одних - журналістів змушують мовчати, в інших - співробітники ЗМІ самі дозволяють себе купувати. Цей день є нагадуванням урядам про необхідність виконувати свої зобов'язання в області забезпечення свободи друку. Цей день також є можливістю для професіоналів в області засобів масової інформації задуматися про проблему свободи друку і професійну етику.

Головним заходом Всесвітнього дня свободи друку є вручення Всесвітньої премії ЮНЕСКО за вклад у справу вільного друку імені Гільєрмо Кано, колумбійського журналіста, який загинув у 1986 році під час виконання професійних обов'язків (Всесвітня премія за свободу друку). Премія присуджується окремій особі, організації або установі, що внесла значний вклад до справи захисту свободи друку або її сприяння у всьому світі, особливо якщо така діяльність пов'язана з ризиком або репресіями.

Міжнародна організація «Репортери без меж» на основі моніторингу ситуації більш ніж у 100 державах світу щороку складає список «ворогів вільної преси».

В Україні ситуація зі свободою слова теж неодноразово піддавалася критиці з боку Європи і міжнародних організацій. І цей день - привід пригадати про те, чи добре в Україні живеться журналістам?

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1434