Підшефна Литвину Верховна Рада, останню сесію якої вчора він закрив, а разом з нею і літопис президентсько-парламентської республіки, і свій як депутата і спікера, була, за його словами, кращою зі всіх раніше існуючих. Принаймні, в кількісному її вимірюванні.
За словами Литвина, парламенту, що пішов, враховуючи прийняття законопроектів, доводилося втручатися і в питання зовнішньої політики, «дещо в ній виправляти», і більше того, в критичні моменти брати на себе функцію реалізації питань зовнішньої політики України.
Кажучи про дві виборчі кампанії, які пройшли в Україні за час каденції нинішнього складу парламенту, голова ВРУ відзначив, що «в оцінці ролі парламенту під час президентської кампанії у нас поки що не пішли далі за загальновідоме твердження – він (парламент – ред.) врятував від громадянського конфлікту».
За словами спікера, в ході президентської кампанії не могли бути прийняті рішення, які б відрізнялися від тих, що були прийняті Верховною Радою на президентських виборах. Тоді Україну, за словами Литвина, ізолювали від світу, і якби ситуація не змінилася, «зовсім інакше виглядала б розстановка сил в наступному парламенті. Отже сьогодні декому треба дякувати за це, а не займатися пошуком ворогів».
Плем'я новоспечених депутатів так не зуміє, упевнений спікер. До того ж, за його припущенням, вони не виконуватимуть усі свої передвиборчі обіцянки. Литвин відзначив, що депутатів нинішнього скликання Верховної Ради в новому парламенті «швидко забудуть, а пам'ятатимуть тільки портфелі».
Підняття питань: реабілітації ОУН-УПА, статусу російської мови, інтеграції в НАТО і багато інших, які були наріжним каменем тієї чи іншої політичної сили під час виборів політичними партіями під час виборчої кампанії - не що інше, як «передвиборча риторика, і ніхто не збирається виконувати свої зобов'язання». Литвин, за його власними словами, говорив представникам політичних сил, які відстоюють надання російській мові статусу державної: «Ви ніколи не реалізуєте свою позицію, ніколи. Ви про неї швидше забудете, ви заграватимете з Європою, заграватимете з НАТО, намагатиметеся загравати з Росією». «Більше того, я прогнозую, що це буде та політика, яку проводив Леонід Кучма, але в іншому вимірюванні, тому що це вже буде копія, а копія завжди гірша оригіналу», - підкреслив Литвин.
Стосовно самого «інтимного питання» - створення коаліції, то спікер сказав, що не «хотів би висловлювати своє бачення і давати свої оцінки», але відзначив при цьому, що якби в парламенті була створена коаліція на базі «Нашої України» і Партії регіонів, то «це внесло б певну стабільність до парламенту і Кабінету Міністрів, але спочатку нівелювало б рейтинг як «Нашої України», так і «Регіонів».
Прогнози Литвина щодо уряду оптимізмом не відрізнялися. Він проіснує півроку, якщо не узурпує владу і керівництво парламентом. Крім того, на його думку, новому уряду доведеться прийняти низку непопулярних рішень. Зокрема, йдеться про підняття тарифів, унаслідок чого зростуть ціни на товари і послуги. Якщо це трапиться, то уряд зробить спроби «відпустити» валюту або проводити подальшу ревальвацію, щоб скоротити інфляцію, - вважає Литвин.
Він також не виключає, що може виникнути питання про необхідність перегляду Державного бюджету. «А суспільство, люди не витримають таких процесів, оскільки пригадають про ті щедрі соціальні обіцянки, які звучали. Таким чином, це приведе до того, що коаліція буде переформована заради самозбереження парламенту», - сказав Литвин.
Майбутнє країни в цілому Литвин бачить в трохи похмурих тонах. Він переконаний, що в нинішніх політичних обставинах є два сценарії розвитку країни: розпад держави або встановлення диктатури. При цьому перший варіант, за словами спікера, більш вірогідний. На його думку, «поки що не є видимим диктатор, хоча існує дуже багато охочих зайняти це місце».
Такий висновок вже екс-спікер зробив з рішення Луганської обласної ради про надання російській мові статусу регіональної і відсутність реакції на нього. Вже сьогодні можна прогнозувати, які рішення можуть прийматися місцевими радами в протилежному регіоні України, вважає Литвин. Він також прогнозує, що подібні рішення можуть спричинити ланцюгову реакцію: «Це є свідченням того, що у нас посилюються тенденції до фрагментизації і розповзання країни, а це небезпечна гра».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом