Здавалося б, тільки вщух галас щодо мовного питання, як раптом депутат із фракції Партії регіонів Олександр Чорноморов подав до Верховної Ради законопроект про зрівняння статусу російської мови з українською. Після цього він був виключений із партійних лав. Щоправда, колишні соратники Чорноморова запевняють, ніби виключення нардепа ніяк не пов'язане з новим законопроектом. Тим не менше, на адресу регіоналів уже прозвучали звинувачення у мовній непослідовності.

Законопроектом авторства Олександра Чорноморова «Про внесення змін до Закону України «Про засади державної мовної політики» передбачається, що Українська держава забезпечує своїм громадянам право вільного користування російською мовою як мовою корінного народу України, мовою міжнаціонального і міжнародного спілкування, а у регіонах компактного проживання громадян, для яких російська мова є рідною, – функціонування російської мови нарівні з державною.

Законопроектом також визначається, що держава сприяє використанню державної мови у засобах масової інформації, науці, культурі, інших галузях суспільного життя, а також впровадженню на законодавчому та виконавчому рівнях російської мови як державної нарівні з українською мовою. При цьому незнання державної мови чи мови міжнаціонального спілкування не може слугувати підставою для відмови громадянину України у прийнятті його на роботу. Після прийому на роботу службовець або інший співробітник зобов'язаний оволодіти мовою роботи органу чи організації в обсязі, який необхідний для виконання службових обов'язків. У той же час тексти законодавчих актів, офіційних документів, оголошень, повідомлень центральних органів влади виконуються державною і російською мовами.

Пропонується також врегулювати питання друкування бюлетенів під час референдумів. Так, бюлетені для голосування на всеукраїнському або місцевому референдумі друкуються державною мовою і російською як мовою міжнаціонального спілкування. У межах території, на якій поширена регіональна мова або мова меншин, у бюлетені для голосування на всеукраїнському або місцевому референдумі поряд з текстами державною та російською мовами повинен розміщуватися їхній переклад цією регіональною мовою або мовою (мовами) меншин.

Подібний закон прямо суперечить 10-й статті Конституції України, яка регламентує одномовність в Україні. Однак Чорноморов впевнений – його законопроект містить у собі норми, які є відображенням реального стану двомовності у суспільстві та відповідають принципам соціальної справедливості.

Про те, чи може російська мова стати другою державною в Україні та про що свідчить подібна ініціатива народного депутата, ForUm запитав у політиків і експертів.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1758