Вже більше року сирійська опозиція безуспішно намагається повалити правлячий режим президента Башара Асада. Він є представником релігійної меншини – алавітів, тоді як більшість населення країни прихильники іншої гілки ісламу – сунітів. За підрахунками ООН, за час конфлікту загинуло від 13 до 15 тис. людей, ще півтора мільйона потребують гуманітарної допомоги. Економічну кризу в країні посилює нафтове ембарго, яке Євросоюз наклав на цю країну у листопаді минулого року. Через санкції Сирія вже зазнала збитків у розмірі від трьох до чотирьох мільйонів доларів. Щоб примирити ворогуючі сторони, у березні нинішнього року спецпосланець ООН і Ліги арабських держав у Сирії Кофі Аннан розробив мирний план для сирійців. Проте кровопролиття тільки посилилося. Так, 21 червня Сирія пережила «кривавий» четвер, коли за один день було вбито не менше 170 чоловік по всій країні.

В останні дні конфлікт вийшов за межі Сирії. Зокрема, сирійські військові збили турецький винищувач. Як заявив глава МЗС Туреччини Ахмет Давутоглу, літак перебував у міжнародному повітряному просторі і здійснював навчальний політ. На що офіційний представник сирійського МЗС Джихад Макдіссі заявив, що таким чином «Сирія відреагувала на вторгнення». Тепер Туреччина має намір обговорити цей інцидент з союзниками по блоку НАТО. Нагадаємо, що, згідно з п'ятою статтею Статуту НАТО, збройний напад на одного або кількох членів НАТО вважається атакою проти всього Альянсу. Однак навіть апеляція Анкари до НАТО не зупинили Дамаск. У понеділок Сирія обстріляла другий турецький військовий літак, який вів пошук пілотів збитого у п'ятницю винищувача. Втім, другий літак встиг вчасно полетіти.

Усі ці події безпосередньо зачіпають інтереси України. По-перше, у Сирії перебуває від трьох до п'яти тисяч наших співгромадян, в основному жінки і діти. По-друге, у Києва є шанс опинитися втягнутим у вихор сирійських подій. За повідомленнями деяких ЗМІ, Росія може вивести свої кораблі із баз Чорноморського флоту (з території України) та направити їх до Сирії. Чи ставить це під загрозу Україну і чи може НАТО піти на інтервенцію Сирії через збитий турецький літак, ForUm розпитав у українських, російських та польських політологів і сходознавців.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

868