Не секрет, що Північноатлантичний Альянс представляється деяким країнам чимось на зразок легендарного Екскалібура. Для окремих держав приєднання до нього перетворилося, незважаючи на відчайдушні спроби завуалювати своє бажання, буквально на ідефікс. Однак, як кажуть, Всесвіт не просто так придумав баланс – у світі чимало держав, які досить критично сприймають войовничу абревіатуру.

Так, нещодавно, відповідаючи на запитання журналістів популярної російської радіостанції, чого Росії вдалося домогтися за час роботи у Брюсселі спецпредставника президента РФ з питань протиракетної оборони Дмитра Рогозіна, той самий спецпредставник бадьоро відрапортував: «Нам вдалося домогтися, що Україна – не член НАТО, нам вдалося домогтися, що Грузія – не член НАТО, нам вдалося добитися, що ми не прогнулися на переговорах щодо ПРО, і глухий кут викликаний саме нашим небажанням йти на компроміси, які можуть йти на шкоду нашій безпеці».

Крім того, за словами Рогозіна, Росії вдалося домогтися поваги до себе і глибшої, інтегрованої схеми взаємодії із Заходом у військовій сфері. Він зазначив також, що ставлення країн НАТО до Росії змінилося після серпня 2008 року.

«Їх приголомшила швидкість і рішучість прийняття рішення про введення значних збройних сил у бій. Тобто російське політичне керівництво (а це треба розуміти, і у цьому прорахунок грузинського керівництва) ввело війська, незважаючи на те, що на боці Грузії могло виступити НАТО. Тобто ми настільки взяли жорстке рішення, йшли на конфлікт, знали, що правда на нашому боці, і це приголомшило. Це дуже багатьох приголомшило, і НАТО захлинулося у власних дискусіях і вивалилося із контексту тоді, у серпні 2008 року», - резюмував він.

Тут варто нагадати, що на початку квітня 2008 року Бухарестський саміт НАТО ухвалив принципове рішення про те, що Україна і Грузія у майбутньому стануть членами Альянсу після виконання необхідних умов. Наприкінці 2008 року Україна сподівалася одержати від НАТО План дій для членства, проте міністри закордонних справ країн-членів Альянсу відмовилися надати його Україні.

З урахуванням цього 1 липня 2010 року Верховна Рада прийняла закон про засади внутрішньої і зовнішньої політики, який закріплює позаблоковий статус України. Зі статті, яка визначає пріоритети національних інтересів, була вилучена норма про інтеграцію України у євроатлантичний простір безпеки, а у квітні 2011 року Президент України Віктор Янукович затвердив Річну національну програму співробітництва України-НАТО на 2011 рік.

Отже, чи дійсно Росії вдалося те, про що говорить Рогозін, і відтепер двері Альянсу для України зачинені, а також чим це може обернутися для нашої країни, ForUm запитав у експертів.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1092