Нещодавно Верховна Рада Україна прийняла закон, що передбачає введення в Україні біометричних паспортів. За законопроект № 8507 «Про документи, що засвідчують особу і підтверджують громадянство України» проголосували 257 народних депутатів.
Закон регулює правовідносини, пов'язані з встановленням єдиної форми і порядку виготовлення, видачі, обміну, продовження терміну дії, пересилання, вилучення, у тому числі тимчасового повернення державі, визнання недійсними та знищення документів, які підтверджують громадянство України, посвідчують особу або її спеціальний статус, і гарантує реалізацію конституційних прав громадян на свободу пересування, вільний вибір місця проживання в Україні, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Зокрема, згідно закону, перелік інформації, яка наводиться в документах, визначається цим самим законом. Вносити в документи не передбачену прийнятими нормативами інформацію забороняється.
Також законом встановлено, що біометричні дані включаються в документи виключно у випадках, встановлених цим законом. Обсяг таких даних, а також технічні вимоги до форми носія біометричної інформації, встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до документів Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), якщо інше не передбачено цим законом.
Режим доступу до інформації, що міститься в документах, визначається законами України.
Згідно документу, якщо за звичаями меншини, до якої належить особа, прізвище або по батькові не є складовими частинами імені, то в документах на підставі письмової заяви особи вказуються лише складові імені.
У разі допущення помилки в інформації, внесеної в документ, така інформація підлягає виправленню, а документ - обміну. У такому разі державне мито (консульський збір) за обмін документа не стягується.
Законом встановлено, що інформація, яка вказується в документах і підлягає автоматизованій обробці, зберігається у форматі, що дозволяє ідентифікувати особу, якій видані ці документи в порядку, встановленому законодавством, не довше, ніж це необхідно для цілі, з якою такі дані зберігаються.
При доопрацюванні документа до другого читання було внесено положення про те, що для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від занесення інформації на безконтактний носій, документи, що засвідчують особу і громадянство, оформляються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.
Після прийняття закону голова Верховної Ради Володимир Литвин зазначив, що парламентом тепер прийняті всі необхідні рішення для того, щоб зрушити з місця переговорний процес щодо безвізового режиму з країнами Євросоюзу.
Чи потрібні українцям суперсучасні документи, і чи полегшить біометрія перетин кордонів, ForUm запитав у експертів і народних депутатів.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом