Дефолт США може виявитися справжнісінькою і дуже потужною економічною зброєю, яку буде приведено в дію 2 серпня. Якщо її застосують, то основного удару буде завдано по Китаю і низці інших країн, зокрема Росії, яка опинилася за останні роки у великій фінансовій залежності від Штатів.
У результаті дефолтної атаки Вашингтон зможе знецінити свої борги і привести свої фінанси до ладу, а його супротивники - повною мірою знову відчути красу економічної катастрофи. У цій ситуації криза 2008 року могла бути лише плановою підготовкою до основного удару.
З такими висновками згодна і директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард. Вона закликала законодавчу і виконавчу гілки влади Сполучених Штатів досягти компромісу в суперечках про пакет бюджетних заходів до 2 серпня.
«Я не можу уявити навіть на секунду, щоб США оголосили дефолт», - призналася Лагард. Якщо конгресмени не дійдуть згоди, «це буде справжнім шоком і поганою новиною для економіки США, і, безумовно, поставить під загрозу стабільність світової економіки», - зазначила глава МВФ.
Розчарування учасників боргових ринків потенційно може привести до різкого зростання вартості облігацій і пониження рейтингів країн-емітентів, прогнозує Лагард. Якщо компроміс не буде досягнутий, говорить вона, варто чекати «зростання ставок і по-справжньому неприємних наслідків не тільки для США, але і для всієї світової економіки».
Нагадаємо, республіканці (опозиція) і демократи (адміністрація президента США) в Конгресі більше двох місяців не можуть домовитися про підвищення «стелі запозичень» - дозволеного максимального розміру державного боргу. Республіканці готові підтримати підвищення ліміту, якщо Білий дім погодиться скоротити витрати на 2 трильйони доларів у найближчі 10 років.
Президент США шукав варіанти компромісу. У кінці червня він запропонував програму скорочення дефіциту бюджету на трильйон доларів протягом найближчих 10 років, проте республіканці не схвалили цю програму. Напружені переговори тривають і досі.
Якщо угода не буде досягнута до 2 серпня, США можуть оголосити частковий дефолт щодо зобов'язань, припинивши виплати по деяких боргах. Річ у тому, що саме 2 серпня Мінфін США вичерпає можливості стримувати нарощування держборгу штучним шляхом (не випускаючи нові облігації замість погашених).
Держборг зараз перевищує 14,29 трильйона доларів (більше 100% ВВП). Межа держборгу була досягнута ще у травні. У середині червня Міжнародний валютний фонд знизив прогноз щодо зростання економіки США.
Чи станеться дефолт у США? Як це вплине на доларизовану світову економіку, зокрема, на Україну?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом