Незважаючи на оголошений позаблоковий статус країни, Президент України Віктор Янукович узяв курс на зближення з НАТО. Принаймні, про це свідчить закритий документ до графіка українсько-натовських заходів на 2011 рік, який опинився у розпорядженні видання «Комерсант-Україна».

Про те, що у відносинах України і Росії навіть при «проросійському» Президенті Вікторі Януковичі не все гладко, було відомо і раніше. Але першим відкритим конфліктом став їхня суперечка через навчання Sea Breeze-2011, коли МЗС РФ виступив з украй жорсткою заявою на адресу України та США з приводу заходу у Чорне море ракетного крейсера ВМФ США Monterey, оснащеного багатоцільовим зенітно-ракетним комплексом Aegis.

Тональність подальшого дипломатичного спору нагадала період, коли Україною керував Віктор Ющенко, якого Кремль прямо називав «антиросійським» політиком. Адже ще рік тому у Москві раділи: новий український лідер Віктор Янукович пішов на геополітичні поступки, про які за минулої влади Росія і не мріяла: в обмін на дешевий російський газ Київ надав Москві гарантії перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі до 2042 року. Угода мала ще один важливий для Москви ефект: вона надовго закривала Києву дорогу до НАТО, оскільки в альянс не приймають країни, на території яких є іноземні військові бази. До того ж у червні минулого року Верховна Рада прийняла закон про засади внутрішньої і зовнішньої політики, у якому говориться, що Україна – позаблокова держава. Пан Янукович оперативно підписав його, поховавши ідею Президента Ющенка про вступ України до НАТО. Так, принаймні, вважали у Москві.

Тепер такої упевненості немає. У закритому документі, який розбурхав громадськість, йдеться про те, що Янукович нарощує співпрацю з альянсом ще активніше, ніж його попередник. Йдеться про графік заходів щодо співробітництва у рамках комісії Україна – НАТО (КУН) на 2011 рік. Перша версія цього видання була схвалена країнами альянсу і Києвом 23 лютого 2011 року - за день до того, як кабінет українського прем'єра Миколи Азарова затвердив «Річну програму співпраці Україна – НАТО» (її деталі не розголошувалися). 23 травня у графік були внесені зміни. Оновлену версію документа підписав заступник генсека НАТО з політичних питань Джеймс Аппатурай.

Згідно з планом, усього на цей рік заплановано 64 заходи у рамках КУН. Із документа випливає, що українська влада і представники альянсу за закритими дверима обговорюють дуже чутливі для Москви питання: безпеку у Чорноморському регіоні та майбутнє дислокованого у Криму Чорноморського флоту РФ, ПРО, придністровське врегулювання, енергетичну і економічну безпеку України, реформування її розвідувальних структур. У плані значиться навіть такий пункт, як обговорення зовнішньополітичної стратегії України. Цій темі присвячені дві зустрічі у рамках КУН у червні: на першій передбачається обговорити загальні принципи зовнішньої політики України, а на другій – проект стратегії.

Як реагуватиме Москва на зовнішньополітичні ігри Києва і чим це загрожує Україні?

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1902