![Пенсійна реформа: порятунок чи крок у прірву?](https://for-ua.com/static/images/previews/47/470710-2.jpg)
Минулого тижня Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
«За» дане рішення проголосували 245 народних депутатів.
«За» голосували 187 народних депутатів з фракції Партії регіонів, 13 з фракції НУ-НС, 15 з групи «Реформи за майбутнє», 20 з фракції Народної партії і 10 позафракційних. Не голосували у повному складі фракції «БЮТ-Батьківщина» і КПУ.
Законопроектом визначаються параметри функціонування ІІ рівня (накопичувального) пенсійної системи. Перелік страхових внесків до накопичувального пенсійного фонду пропонується ввести, починаючи з року, в якому буде забезпечена бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду (ПФ). Передбачається, що другий рівень буде заснований на таких параметрах: учасниками цієї системи будуть особи, яким на дату введення системи виповнилося не більше 35 років; розмір страхового внеску складатиме 2% з подальшим його щорічним підвищенням на 1% до досягнення 7%; адміністрування страхових внесків накопичувальної системи здійснюватиме ПФ.
Через два роки після початку сплати страхових внесків за накопичувальною системою її учасники матимуть право вибрати недержавні пенсійні фонди для накопичення пенсійних коштів.
Відповідно до записки пояснення до документа, пропонується також обмежити максимальний розмір пенсії на рівні 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність (з 1 квітня 2011 року - 7,64 тис. грн.), з розповсюдженням цього обмеження на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набуття чинності законопроекту; зменшити розмір пенсії з 90 до 80% зарплати держслужбовців; виплату дострокової (за півтора роки) пенсії держслужбовцям, депутатам, прокурорам, суддям проводити лише для непрацюючих пенсіонерів; обмежити заробіток для призначення пенсії народним депутатам, суддям, прокурорам, військовослужбовцям сумою заробітної плати, на яку нараховується єдиний соцвнесок, як для інших категорій пенсіонерів.
Крім того, законопроектом передбачається підвищити пенсійний вік для чоловіків-держслужбовців до 62 років, починаючи з 2013 року, поступово протягом 4 років; цей вік буде граничним, інститут продовження перебування на держслужбі буде скасований. Також передбачено призначення дострокових пенсій народним депутатам, у разі завершення їх депутатських повноважень, не за два роки до досягнення пенсійного віку, а за півтора.
Передбачається поступово, протягом 10 років, збільшити необхідну вислугу для призначення пенсії військовослужбовцям і деяким іншим особам з 20 до 25 років, упровадивши при цьому її календарне числення.
Для зацікавленості осіб в тривалішому трудовому житті передбачається:
спростити механізм збільшення розміру пенсії щодо вибору особи при відстроченні терміну виходу на пенсію, в межах перших 5 років підвищувати пенсії на 0,5% за кожен місяць пізнішого виходу на пенсію, у разі роботи понад 5 років - збільшувати на 0,75% при виході на пенсію. При цьому, досягши пенсійного віку, від особи не буде потрібне звернення в пенсійний орган про відстрочення призначення пенсії.
Пропонується також підвищити мінімально необхідний страховий стаж для отримання пенсії за віком з 5 до 15 років, а для новопризначених пенсій підвищити нормативну тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі для жінок з 20 до 30 років і для чоловіків з 25 до 35 років.
Уряд, як і в попередньому варіанті законопроекту, в новому також продовжує наполягати на підвищенні пенсійного віку для жінок. Зокрема, пенсійний вік для жінок, які отримують пенсію, відповідно до загального закону, буде підвищений з 55 до 60 років, починаючи з 1 вересня 2011 року, з поступовим збільшенням його на 6 місяців щорічно протягом 10 років. Вік для жінок для отримання державної соцдопомоги буде підвищений з 58 до 63 років.
Законопроектом передбачені компенсатори у зв'язку з підвищенням пенсійного віку для жінок: за кожні півроку пізнішого виходу на пенсію жінка отримає збільшену на 2,5% пенсію (за 5 років відстрочення пенсія збільшиться на 25%);
Протягом 3 років пропонується надати можливість добровільного виходу на пенсію непрацюючим жінкам після досягнення 55 років.
Лідер партії Батькивщина Юлія Тимошенко вже заявила, що після усунення Віктора Януковича і його оточення від влади несправедлива і грабіжницька пенсійна реформа буде скасована.
На своїй сторінці в Twitter вона написала: «245 нелюдей у ВР тільки що підтримали пенсійний геноцид у першому читанні. Після відчуження їх від влади цю «реформу» відмінимо».
«Докладу зусилля, щоб Янукович встиг пожити на таку пенсію, яку хоче призначити нашим батькам», - додала вона.
Чи потрібна Україні пенсійна реформа? Чи хороший законопроект, який прийняла ВР у першому читанні?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом