Минулого тижня Європейський парламент ухвалив довгоочікувану резолюцію відносно України, затвердження якої переносилося двічі - 21 жовтня і 10 листопада.
Голосування пройшло у четвер в Страсбурзі під час пленарного засідання Європарламенту. Резолюція була проголосована за спрощеною процедурою, згідно якої для її схвалення необхідна проста більшість.
У документі Європарламент відмічає право України подати заявку на членство в ЄС, закликає до консенсусу українського уряду і опозиції щодо євроінтеграційних спрямувань України і її довгострокової мети стати членом ЄС.
Резолюція також підкреслює, що хоча місцеві вибори в Україні 31 жовтня 2010 року і були проведені з дотриманням усіх правил, проте не встановили нових позитивних стандартів, а також наголошується необхідність поліпшення виборчого законодавства.
Крім того, в резолюції міститься заклик до українських властей ретельно розслідувати всі повідомлення про порушення прав і свобод, присікти будь-які порушення і перевірити роль Служби безпеки України у випадках втручання в демократичні процеси. Стурбованість європарламентаріїв викликає і ситуація в Україні зі свободою слова і незалежністю ЗМІ. Європарламент також закликає Україну забезпечити прозорі, ефективні і якісні послуги транзиту газу до Європи через модернізовану ГТС.
Українське МЗС виступило із заявою, що дебати в Європарламенті, які пройшли 24 листопада увечері, показали високу зацікавленість цього органу до України.
Як повідомив директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин, у рамках дискусії виступили 25 депутатів від усіх семи політичних груп Європарламенту і декілька незалежних парламентаріїв.
«Рідко яка тема викликає таку активність і зацікавленість у головному представницькому органі Євросоюзу. Головний сигнал, що звучав у висловах більшості учасників дискусії: Європарламент не бажає бути втягнутим у внутрішньоукраїнську політичну боротьбу», - повідомив Волошин.
За його словами, Україна є ключовим партнером для ЄС і важливим чинником стабільності на континенті, тому європейські політики хочуть направляти свої слова і дії не на підтримку конкретних правлячих або опозиційних сил, а на сприяння реформам, що проводяться в Україні, і її прагненню йти євроінтеграційним курсом.
«Жоден з тих, що виступали, не поставив під сумнів щирість прагнення і керівництва України, і українських громадян рухатися у бік Євросоюзу й інтегруватися з ним у всіх сферах», - додав представник МЗС.
На думку Волошина, дебати показали якісний перелом у настрої європейської еліти, оскільки дуже багато членів Європарламенту говорили про необхідність не просто підштовхувати Київ до реформ, але і робити самому Євросоюзу вагомі кроки назустріч Україні.
«Легко передбачати, що окремі опозиційні українські політики і ЗМІ спробують вишукати в запланованій до твердження сьогодні резолюції Європарламенту зручні для себе елементи критики деяких подій і процесів в Україні», - зазначив він. Проте важливим сигналом, за словами Волошина, що звучав під час дебатів, було те, що Європарламент різко заперечує проти використання його заяв для боротьби між опозицією і владою. «Європарламент звертається до всіх українців і зацікавлений, щоб будь-які його оцінки сприймалися як стимул до руху вперед, а не як демотивуюче засудження», - зазначив директор департаменту МЗС України.
Що ж насправді сказала Європа Україні цією резолюцією? Які подальші перспективи нашої євроінтеграції?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом