Прем'єр-міністр України Микола Азаров твердо і серйозно заявив, що формула визначення ціни російського газу для України перестала відповідати ринковій кон'юнктурі.
За словами глави уряду, у ході сьомого Віденського економічного форуму він провів важливу зустріч з генеральним секретарем Організації країн-експортерів нафти Абдалла Салем аль-Бадрі.
«Отримав із професійного першоджерела прогноз ціни на нафту на наступний рік. З огляду на це, український уряд може точніше планувати макропоказники розвитку економіки у 2011 році, оскільки від ціни нафти залежить і формульна ціна російського газу. До речі, аль-Бадрі авторитетно підтвердив, що у світі вже не пов'язують ціни на нафту і газ, оскільки з'явилися значні обсяги сланцевого газу, альтернативних енергоносіїв», - зазначив Азаров.
З цього твердження прем'єр зробив висновок: «Формула визначення ціни російського газу для України вже не відповідає ринковій кон'юнктурі».
«Якщо виходити із ринкової кон'юнктури, то ціна газу у IV кварталі 2010 року має становити 180-200 доларів за тисячу кубометрів, а не 252 долара, як зараз. Вартість газу, у принципі, повинна бути мінімум на 30% нижче від нинішньої, а для I кварталу наступного року - 230 доларів за тисячу кубометрів, причому без усяких знижок. Цього ми і хочемо. Для цього потрібно прив'язати формулу ціни до вартості газу в Євросоюзі, вирахувавши із неї ціну транспортування, а не прив'язувати її до ціни на нафту і газойль », - зазначило джерело у Мінпаливенерго.
Нагадаємо, Київ наполягає на перегляді формули, за якою розраховується ціна на російський газ, базової ставки, яка на даний момент становить 450 доларів, що значно вище, ніж у інших країн-імпортерів газу.
Позиція ж російської сторони полягає у тому, що переглядати формулу розрахунку ціни на газ недоцільно, оскільки навесні цього року Росія і так уже надала Україні знижку у 100 доларів в обмін на продовження перебування російської бази Чорноморського флоту у Криму до 2042 року.
Як відомо, ціна газу для України на сьогоднішній день становить 252 долар а за тисячу кубометрів, а її розрахунок безпосередньо залежить від вартості нафти.
Чи зможе Київ умовити Москву на дешевший газ? Чи усі ці розмови – «у пользу бєдних»?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом