У щорічному Індексі свободи слова-2010 від міжнародної організації «Репортери без кордонів» Україна опустилася на 42 позиції і зайняла 131-е місце між Іраком (130) та Ізраїльськими територіями (132).

Про це повідомила представник «Репортерів без кордонів» в Україні Оксана Романюк.

У 2009 році Україна розділила 89-е місце з Сенегалом.

У цілому «Репортери без кордонів» під час складання Індексу свободи слова розглядають ситуацію у 178 країнах.

Перші місця у рейтингу традиційно зайняли країни Північної Європи: Фінляндія, Ісландія, Нідерланди, Норвегія і Швеція.

Із країн-сусідів України Росія покращила свою позицію до 140-го місця (з 153-го у 2009), Польща піднялася на 32-е місце (з 37-го у 2009), а Білорусь опустилася на 154-у позицію (у 2009 р. була на 151-й).

У коментарі до свого Індексу свободи слова «Репортери» назвали рейтинг України «тяжким падінням» та «історично низьким рейтингом».

Міжнародна правозахисна організація вважає, що Україна розплачується за численні факти порушень свободи слова, які поширилися по всій країні з лютого 2010 р., коли Віктор Янукович був обраний Президентом. Місцева влада байдуже ставилися до цих порушень.

Крім того, в організації вважають, що в Україні спостерігається тенденція до повернення у ЗМІ цензури, особливо на телебаченні та радіо. Цензура і серйозний конфлікт інтересів ставлять під загрозу плюралізм думок у ЗМІ в Україні, переконані «Репортери».

«Наш останній Індекс свободи слова містить сюрпризи, викриває похмурі реалії та підтверджує певні тенденції», - заявив генеральний секретар «Репортерів без кордонів» Жан-Франсуа Жульяр, коментуючи оприлюднений сьогодні дев'ятий щорічний Індекс свободи слова.

«Більше, ніж раніше, ми помітили, що економічний розвиток, інституційні реформи і повага до фундаментальних прав не обов'язково йдуть поруч. Захист свободи слова продовжує бути боротьбою, боротьбою пильності у демократіях старої Європи і боротьбою проти утисків і несправедливості у тоталітарних режимах, які досі існують у світі », - сказав Жульяр.

Генеральний секретар також висловив занепокоєння з приводу того, що кілька країн-членів Євросоюзу продовжують знижувати свої позиції в Індексі свободи слова. За його словами, якщо ситуація у цих країнах не зміниться, то Європейський Союз ризикує втратити свою позицію світового лідера у сфері захисту прав людини.

Нагадаємо, цього літа представники «Репортерів без кордонів» відвідали Україну для вивчення ситуації зі свободою слова в країні. Вони поспілкувалися з журналістами, депутатами, представниками громадських організацій, проте не змогли зустрітися з Президентом України Віктором Януковичем через те, що Глава держави у той час пішов у відпустку.

За результатами цього візиту представники організації розробили попередні рекомендації для української влади і заявили, що планують пізніше знову відвідати Україну і зустрітися з Президентом.

Чи справді так погано в Україні зі свободою слова, як намагаються подати це «Репортери без кордонів»?

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1689