Між Росією і Білоруссю розгорається газовий скандал. Почалося все з того, що президент РФ Дмитро Медведєв заявив: Білорусь повинна у п'ятиденний термін вирішити питання про погашення заборгованості перед Росією за отриманий газ. Це було 16 червня.

Борг Білорусі перед РФ складає, за різними оцінками, 133-192 мільйонів доларів. Заборгованість утворилася у зв'язку з тим, що Білорусь платить «Газпрому» не за контрактною ціною (169,22 долара за тисячу кубометрів у першому кварталі), а за встановленою «Белтрансгазом» в односторонньому порядку - 150 доларів за тисячу кубометрів. Примітно, що схожі розбіжності між сторонами виникали і в 2009 році. Тоді зрештою Мінськ повністю погасив заборгованість, виплативши «Газпрому» 244 мільйони доларів.

Позиція ж Білорусі полягає у тому, що ніякого боргу перед «Газпромом» у неї немає, заявив президент цієї країни Олександр Лукашенко.

«Ми ведемо переговори. Якщо виходити з точки зору Росії - це борг за газ, якщо виходити з того, що я сказав, ніякого боргу немає. Я думаю, домовимося», - заявив Лукашенко.

21 червня ВАТ «Газпром» о 10:00 мск (09:00 за Києвом) приступило до обмеження поставок природного газу до Білорусі. Ліміт обмеження спочатку складе 15% від добової норми, потім він поступово буде збільшений до 85%, повідомив глава російського газового холдингу Олексій Міллер на засіданні оперативного штабу.

«Закінчився відведений термін - п'ять днів, який було дано білоруській стороні... Заборгованість не погашена. З 10-ої ранку за московським часом 21 червня 2010 року запроваджується режим обмеження поставок російського газу в Республіку Білорусь на 15% від об'ємів планового добового постачання газу з поступовим виходом на рівень обмеження до 85% пропорційно заборгованості», - сказав Міллер.

20 червня Білорусь заявила, що готова обмежити транзит російського газу до Європи, якщо «Газпром» скоротить постачання у республіку на 85 відсотків.

ВАТ «Газпром» на це відповів, що може перенаправити транзитні потоки газу до Європи через Україну у разі якихось проблем з Білоруссю. «Є технічні можливості, є газопроводи, які йдуть через Україну і Польщу», - зазначив Міллер.

Він підкреслив, що наразі транзитні газотранспортні потужності не заповнені на 100% у зв'язку зі скороченням попиту на газ у Південній Європі та сезонним зниженням споживання палива у літній період.

Трохи пізніше і російський прем'єр Володимир Путін заявив: «Газпром» у разі потреби може переорієнтувати поставки газу до Європи з білоруської газотранспортної системи на українську.

«Є можливість переорієнтувати потоки у разі потреби на інші маршрути, наприклад, через ГТС України», - сказав Путін, нагадавши, що на рік через українську газотранспортну систему прокачується 105 мільярдів кубометрів, «є можливість прокачати і 120, і 130, і трохи більше».

Разом з тим він висловив сподівання, що «до цього не дійде».

Україні ж доведеться вибрати: на чий бік стати у російсько-білоруському конфлікті. Чи наша це війна?

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1405