В Україні розгорається скандал навколо законопроекту №2450, який регулює проведення мітингів. Комітет Верховної ради з питань прав людини рекомендував підтримати його у другому читанні.

Проект зобов'язує організаторів зборів повідомляти про їх проведення органи місцевої влади.

Ця норма викликала критику з боку громадських організацій, де стверджують, що вона може стати приводом для заборони зборів і не відповідає європейській практиці, яка передбачає проведення так званого «спонтанного мітингу».

За словами правозахисників, у європейських країнах завчасно повідомляти про збори потрібно лише у тому разі, якщо демонстранти хочуть, щоб їх охороняли.

Члени комітету заявили, що врахували вимоги правозахисників і за рекомендацією Венеціанської комісії внесли у другу редакцію законопроекту №2450 поняття «спонтанні збори».

Воно визначається як «незаплановані мирні збори, які проводяться винятково за ініціативою громадян та викликані подією, що має важливе значення для суспільства, і яку неможливо передбачати завчасно».

Цю форму зборів пропонується зробити єдиною, такою, що не вимагає письмового повідомлення органів місцевої влади. Також у законопроект включено поняття «контрзбори» - це захід, який проводиться з того ж приводу, але з метою заявити протилежну позицію.

Однак представники понад 30 громадських організацій звернулися до голови Верховної Ради Володимира Литвина з проханням відкласти розгляд законопроекту, провести парламентські слухання з цього питання і узгодити нову редакцію з Венеціанською комісією.

«Поняття спонтанних мирних зборів визначене нечітко. Це дозволить представникам влади забороняти, наприклад, акції протесту екологів, борців проти ущільнюючої забудови або незаконних затримань громадян міліцією, мотивуючи це тим, що заявлена ними подія у масштабах суспільства недостатньо важлива», - пояснив один із авторів листа, член правління інституту «Республіка» Володимир Чемерис.

Водночас у Партії регіонів вважають закон, який ускладнює процедуру підготовки мирних зборів, одним із найдемократичніших в історії незалежної України.

Про це заявив лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Він нагадав, що законопроект №2450 був свого часу внесений урядом Юлії Тимошенко, після чого був допрацьований депутатами Верховної Ради.

«Якщо бути об'єктивним, то це, напевно, найбільш демократично написаний законопроект на цю тему за всю історію незалежності нашої держави», - заявив Єфремов.

«Нас не лякає цей законопроект, нас дивує організація масових акцій з цього питання. Мені здається, у такій ситуації це недостатньо солідно», - додав він.

У свою чергу, голова Верховної Ради Володимир Литвин також нагадав, що парламент отримав цей документ «як спадок» від попереднього уряду.

Тим часом лідер БЮТ Юлія Тимошенко заявляє, що фракція БЮТ у Верховній Раді внесе на розгляд парламенту законопроект щодо вилучення обмежень на проведення масових акцій.

Лідер БЮТ також спростувала звинувачення, що всі законодавчі обмеження на проведення масових акцій були розроблені її урядом.

«Враховуючи, що зараз вся пропагандистська машина Януковича направлена на те, що це нібито уряд, який я очолювала, сформував такий законопроект, що сьогодні обмежує проведення акцій громадськими організаціями, політичними силами і так далі, я категорично це заперечую. Насамперед, на засіданні уряду приймався той законопроект, який дозволяє проведення спонтанних акцій за будь-яких умов, у будь-якому місці, без будь-якого попередження влади», - підкреслила вона.

Крім того, Тимошенко заявила, що виступає проти попередження стосовно проведення масових акцій. «Я категорично не розділяю положення будь-яких законів, що примушують людей, які бажають зібратися на акції, заздалегідь попереджати владу за чотири дні, за п'ять днів, за три дні, за два дні. Це, по суті, дати владі сигнал чинити опір», - вважає лідер БЮТ.

Вона нагадала, що за часів її прем'єрствування обмеження не торкнулися жодної масової акції. «Ніхто не може мені дорікнути, що акції, які проводилися біля уряду, проводилися у тому числі й за участю Партії регіонів, акції, які проводилися у той час, коли я приїжджала у будь-яку область, ще будучи прем'єр-міністром, що хоч одна акція була обмежена у своїй можливості бути проведеною», - уточнила вона.

Тимошенко переконана, що парламент повинен підтримати прагнення суспільства до висловлення своєї публічної позиції. «Якщо парламент України справді хоче ввійти у правильну історію, то йому зараз слід займати дуже лаконічну позицію: будь-які акції, яких хочуть громадяни, у будь-якому місці! І влада повинна приходити і слухати людей», - заявила лідер БЮТ.

За її словами, фракція БЮТ не підтримуватиме законопроект про обмеження права громадян на проведення масових акцій.

«А ці провокації, які зараз робляться замовленими каналами телебачення і замовленими засобами масової інформації, що нібито наш Блок підтримуватиме якісь обмеження, чи голосуватиме, чи буде якимось учасником розробки таких законопроектів, я хочу все це публічно спростувати», - підкреслила Тимошенко.

БЮТ заявив, що не голосуватиме у другому читанні за законопроект «Про порядок організації і проведення мирних заходів». Голова Верховної Ради Володимир Литвин запропонував відкласти розгляд цього законопроекту.

Так чи приймуть скандальний закон? І чи такий він жахливий, як про нього говорять?

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2347