На цьому тижні набув чинності новий Візовий кодекс Європейського Союзу, який Рада міністрів ЄС схвалила 25 червня 2009 року.

Як заявив посол з особливих доручень МЗС України Сергій Альошин, Візовий кодекс ЄС містить низку важливих положень, які безпосередньо стосуються громадян України. Зокрема, можливість безпосередньо звертатися до консульських установ, чітку процедуру оскарження рішення консульського працівника, можливість апеляційного оскарження.

Кодекс узаконив роботу візових центрів – посередницьких компаній, що стягують з громадян додаткову плату за обробку документів. Вартість їх послуг обмежена 30 євро. При цьому всім громадянам повинно бути надано право подавати документи безпосередньо в посольство або консульство, оминувши візовий центр. Проте охочим заощадити доведеться поклопотатися про подачу документів заздалегідь. «Через місяць після запису по телефону вас приймуть у посольстві, потім буде потрібно ще два тижні чекати отримання візи», - пояснили в посольстві Нідерландів. А посольство Іспанії створило умови, що робить майже нереальним звернення громадян за візою, оминувши посередників – тут призначають співбесіду на дату через 12 тижнів після телефонного дзвінка.

Дуже важливим, за словами Альошина, є положення кодексу про необхідність гідного й адекватного ставлення до заявника з боку персоналу консульства.

Альошин зазначив, що міграційно-візові відносини між Україною і ЄС продовжують регулюватися угодою про спрощення оформлення віз, а новий Візовий кодекс ЄС застосовуватиметься у випадках, які безпосередньо цією угодою не регулюються.

«Таким чином, якщо по відношенню до громадян України будуть спроби застосувати норми саме Візового кодексу, звичайно, є підстави такі підходи оскаржити», - сказав він.

Втім, можливо, українцям зроблять і додаткові поблажки. 23 березня прес-служба Європейської комісії розповсюдила повідомлення про те, що Рада Європейського Союзу із закордонних справ розглядає можливість підписання «дорожньої карти» введення безвізового режиму з Україною.

Мова йшла про пакет заходів, які Євросоюз може запропонувати Україні в обмін на проведення внутрішніх реформ. Зокрема, йшлося про «дорожню карту» безвізового режиму.

Президент Віктор Янукович прогнозує, що до березня 2011 року між Україною і країнами Європейського Союзу буде встановлений безвізовий режим і створено зону вільної торгівлі.

Поки ж українцям доведеться задовольнятися лише новим Візовим кодексом. Прес-секретар МЗС Сергій Саєнко повідомив, що Україна і ЄС мають намір узгоджувати особливості процедури оформлення віз українцям. «Найближчим часом ми повинні узгодити дату чергового засідання сумісного візового комітету України і ЄС, де плануємо здійснити невеликий моніторинг відповідності положень угоди про спрощений візовий режим і Візового кодексу, щоб краще зрозуміти, де перевага за Україною, а де за кодексом», - сказав він.

Чи ж легше стане українцям отримувати візи до Шенгенської зони?

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1225