У середу Верховна Рада внесла зміни до закону про вибори Президента.
За відповідний закон на позачерговому засіданні парламенту у середу проголосували 233 депутати із 243, зареєстрованих у залі. По фракціях: Партія регіонів - 172, БЮТ - 1, блок «Наша Україна - Народна самооборона» - 29, фракція Комуністичної партії - 27, Блок Литвина - 0, позафракційні – 4.
У змінах до закону про вибори Президента, внесених першим віце-спікером Олександром Лавриновичем (Партія регіонів), запропоновано вилучити норму кворуму для виборчої комісії, а також пропонується низка змін у частині порядку формування цих комісій.
У тексті законопроекту вилучена із чинного закону норма про те, що засідання виборчої комісії є повноважним при участі у ньому не менше 2/3 складу комісії.
У разі бездіяльності виборчої комісії вищого рівня надається право ухвалювати рішення по суті питання, віднесеного до компетенції комісії нижчого рівня. У день голосування такі питання розглядаються комісією вищого рівня невідкладно.
Також затверджується норма про те, що «рішення про дострокове припинення повноважень члена виборчої комісії ухвалюється одночасно з рішенням про включення до складу виборчкому іншого «члена комісії, який призначається комісією вищого рівня з подання голови відповідної ради» (раніше норма припускала - «іншого представника від того ж кандидата»).
Крім того, умовою для дострокового припинення повноважень члена окружної або дільничної виборчої комісії (ст. 30 закону) є також «нез'явлення на засідання виборчої комісії у день голосування».
Стаття 85 доповнена пунктом, згідно з яким у разі, якщо кандидат на пост Президента України не використав можливість подати встановлену кількість кандидатур до складу відповідної окружної виборчої комісії у строк, ЦВК формує склад окружкому у кількості 14 чоловік (по сім осіб від кожного кандидата) за поданням голови обласної ради.
Якщо кандидат у Президенти не використав можливості подати встановлену кількість кандидатур до складу дільничної виборчої комісії у строк, окружком формує склад дільничної виборчої комісії у кількості 16 чоловік (по 8 осіб від кожного кандидата) за поданням голови відповідної міської, районної, районної у місті ради.
Таким же чином формуються виборчі комісії у разі, якщо кількість запропонованих до складу відповідних виборчих комісій кандидатур менша, ніж встановлено в законі.
Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко вже зробила заяву у зв'язку з ухваленням змін до закону.
Прем'єр підкреслила, що «за три дні до президентських виборів у Закон «Про вибори Президента України» були внесені зміни, які повністю руйнують вибори Президента. Роблять їх фальшивими, нечесними, неконтрольованими. Це зроблено тому, що Янукович не вірить у свою перемогу, і лише за рахунок фальсифікацій хоче отримати результат».
«До внесення цих неприпустимих змін всі комісії, які проводили вибори, формувалися на рівних: половина комісії Януковичем, половина - мною. І це давало надію, що результати виборів, процес голосування були б проконтрольовані, - йдеться у заяві. - Але внесенням змін до закону, які відбулися з порушенням усіх регламентних норм, по суті, з руйнуванням парламентаризму, сьогодні цей паритет, ця рівність у правах контролю за виборами повністю зруйновані. І тепер на базі цього закону можна викидати без суду і наслідків члена виборчої комісії і робити виборчі комісії тільки на базі представників одного кандидата. Я думаю, що це ставить під загрозу проведення виборів і це начисто руйнує демократію у державі. Це повністю руйнує вибір людей, який вони зобов'язані робити на президентських виборах.
Я зараз вживатиму надзвичайних заходів. Перш за все, я звертаюся до Президента України. Якщо він відчуває, що він є Гарантом Конституції, якщо він відчуває, що він несе відповідальність за продовження розвитку демократії у нашій державі, - на цей закон потрібно негайно накласти вето. Якщо вето не буде накладене, я вважатиму, що Президент є учасником усіх цих процесів щодо руйнування чесних виборів».
Також Тимошенко планує запросити послів країн Великої вісімки. «Я запрошу послів усіх країн світу, які представлені в Україні, для того щоб поінформувати їх про те, що з моменту підписання закону, який сьогодні був прийнятий у парламенті, більше в країні виборів немає. І вони вже не матимуть значення, тому що все буде фальсифіковано, від першої до останньої цифри. Крім того, я скликатиму на прес-конференцію представників засобів масової інформації, які представляють інші держави, - заявила прем'єр. - Я хочу, щоб увесь світ знав, хто і на яких підставах руйнує паростки демократії, що зародилися в Україні. Я хочу, щоб весь світ знав, що чесним виборам в Україні прийшов кінець. І хочу, щоб світ, так само як і всі громадські організації, всі демократичні люди в нашій державі дали свою оцінку. Я боротимуся за те, щоб закон залишився у тій редакції, у якій він був, і щоб вибори все ж таки у державі відбулися».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом