За п'ять днів до другого туру президентських виборів в Україні між Москвою і Києвом вибухнув небачений шпигунський скандал. Глава служби безпеки України (СБУ) Валентин Наливайченко вчора повідомив, що його відомство затримало відразу декількох співробітників ФСБ РФ, що полювали за секретами його країни. У відповідь ФСБ, мабуть, уперше в історії визнала затримання своїх співробітників за кордоном, звинувативши при цьому Україну в тому, що її спецслужби розвинули бурхливу вербувальну діяльність серед росіян.


Операцію українських спецслужб щодо затримання співробітників ФСБ РФ, що зробили масову вилазку на територію України, було проведено ще 27 січня в Одеській області за 14 км. від кордону з невизнаною Придністровською молдавською республікою (ПМР). Але її подробиці глава СБУ Валентин Наливайченко відкрив журналістам лише вчора. «Нами затримано п'ятьох співробітників ФСБ, які на нашій території намагалися незаконно отримати державні секрети від одного з секретоносіїв — громадянина України», - розповів Наливайченко. За його словами, у момент затримання кадровий офіцер російської спецслужби якраз отримував від громадянина України дані, що представляють державну таємницю, і передавав агентові грошову винагороду у розмірі $2 тис.

При цьому прикриття акції і забезпечення безпеки безпосередньо задіяного в операції співробітника ФСБ, за словами глави СБУ, здійснювали ще чотири людини — три офіцери ФСБ і один військовослужбовець оперативної групи російських військ (ОГРВ) у Придністров'ї. Але і це ще не все. За діями вказаної групи здалеку спостерігав її керівник — начальник відділу військової контррозвідки ФСБ РФ у ОГРВ якийсь «полковник П.», якому вдалося сховатися.

За словами Наливайченка, у затриманих вилучені численні «знаряддя їхньої шпигунської діяльності».


Проте, найбільше, за словами Наливайченка, його обурила «зухвалість», з якою співробітники ФСБ діяли в іншій державі. Усі затримані російські офіцери в'їхали до України з Придністров'я, а старший офіцер ФСБ РФ, що представився Володимиром Александровим, спеціально прибув з Москви для керівництва розвідувальною операцією. Як розповів глава СБУ, кілька місяців тому всі вони, перебуваючи на території ПМР, викрали українського секретоносія. «З мішком на голові його доставили на російську військову базу, де, погрожуючи життю і здоров'ю його і його сім'ї, вимагали згоди на співпрацю з ФСБ», - обурювався глава СБУ.

Відносно організатора акції, полковника ФСБ, порушено кримінальну справу за ст. 114 («Шпигунство», передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком до 15 років). 29 січня Шевченківський районний суд Києва видав санкцію на його утримання під вартою строком на два місяці. При цьому, за словами глави СБУ, відповідні запити направлені у ФСБ з тим, щоб співробітники російської спецслужби надали допомогу в розслідуванні цієї кримінальної справи. Решту учасників інциденту було допитано, їм винесені офіційні попередження «про неприпустимість протиправних дій у майбутньому», після чого вони покинули територію України із забороною в'їзду строком на п'ять років.

«Ми не претендуємо на якийсь скандал, тим більше - міждержавний, - підкреслив Валентин Наливайченко.— Якщо йдеться про розкуі, коли діють під дипломатичним прикриттям, тоді дійсно за рішенням держави можуть застосовуватися дипломатичні канали. А ми зіткнулися з агентурною акцією внутрішньої спецслужби іншої держави на нашій території. Це не шпигунські іграшки, а кримінальна дія, за яку порушена і розслідується кримінальна справа».

Глава СБУ повідав і ще про один шпигунський інцидент, у результаті якого з України мало не витекли відомості, що представляють держтаємницю. За словами Наливайченка, 29 січня СБУ затримала громадянина РФ і громадянина України, що проживає в Севастополі, які разом намагалися отримати і вивезти за кордон вироби військового призначення, що представляють державну таємницю, - блоки від радіоелектронних систем спостереження військових кораблів за крилатими ракетами. Обладнання було вилучено, а відносно зловмисників порушені кримінальні справи — росіянина звинуватили в шпигунстві, а українця — в державній зраді.

Російські власті майже весь учорашній день вважали за краще не коментувати звинувачення української сторони.


Лише до вечора з'явилося повідомлення центру громадських зв'язків (ЦГЗ) ФСБ, у якому, з одного боку, визнавався факт затримання на українській території співробітника російської спецслужби, а з іншого — вся провина за це покладалася на українську сторону. «ЦГЗ ФСБ підтверджує інформацію про затримання на території України свого співробітника», - заявив неназваний представник ФСБ, але відразу ж пояснив, що дії російської сторони носили відповідний характер і «були продиктовані збільшеною вербувальною активністю спецслужб України відносно російських громадян».

Оприлюднення скандалу найбільше обурило ФСБ. «Викликає здивування, що керівництво СБУ поспішило розголосити даний інцидент, оскільки зазвичай подібного роду ситуації врегульовуються по лінії взаємодії спецслужб», - нарік анонімний представник ЦГЗ ФСБ.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1413