Сьогодні в Києві відбудеться 13-й саміт Україна-ЄС. Європейську Комісію на саміті представлятимуть її президент Жозе-Мануель Баррозу і європейський комісар у справах торгівлі і Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер.
«Лідери ЄС і України вітатимуть безперервну ходу у відносинах ЄС-Україна, але в той же час підкреслять, що Україні потрібне надання свіжого стимулу для своїх реформ», - наголошується в повідомленні.
У своїх коментарях напередодні саміту президент Європейської Комісії Жозе-Мануель Баррозу зазначив: «ЄС і Україна стикаються з низкою загальних викликів, які примушують шукати сумісні відповіді. Зміни клімату, всесвітнє економічне і фінансове уповільнення й енергетичні відносини - це лише декілька з найбільш насущних прикладів. Ми продовжуємо демонструвати нашу готовність підтримати Україну в її роботі з цими та іншими ключовими пріоритетами. У той же час ми сподіваємося, що політичні лідери України впевнено і рішуче здійснять суттєві кроки в програмі реформ».
У той же час, вже відомо, що саміт не стане проривом. Всупереч обіцянкам Віктора Ющенка, на ньому не буде підписано Угоду про асоціацію, а в підсумкових документах не буде сигналів про поліпшення європейської перспективи Києва. Дипломати зазначають, що ці заяви Глави держави негативно вплинули на хід переговорів. Завданням України на найближчі роки є робота над виконанням вимог проміжного документа – Порядку денного асоціації.
Про плани підписання в 2009 році Угоди про асоціацію між Україною і Євросоюзом Віктор Ющенко заявляв неодноразово. Саме тому саміт, що традиційно проводиться у вересні, був перенесений на грудень: передбачалося, що додаткові три місяці дозволять завершити переговори. Президент продовжував обіцяти підписання угоди навіть після того, як про неможливість реалізації цих планів офіційно оголосили в МЗС і Раді безпеки.
Ще одне очікування від саміту Україна–ЄС, яке не виправдається, пов'язано з визнанням Брюсселем європейської перспективи Києва. Віктор Ющенко підкреслював, що чекає від сьогоднішньої зустрічі «чіткого сигналу», який дасть надію на поглиблення інтеграції з Євросоюзом. Таким сигналом могла стати згадка про «європейську ідентичність» нашої країни. На минулому саміті, у вересні 2008 року, ЄС відмовився від використання цього терміну відносно України.
У МЗС визнають, що однією з причин неприйняття Брюсселем оптимістичних рішень є політична криза в Україні
Втім, головною проблемою, через яку саміт Україна–ЄС однозначно буде сприйнятий суспільством як провальний, дипломати називають лінію поведінки Ющенка.
Голова Представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що керівництво держави не виконує зобов'язання перед Європейським Союзом з питання проведення реформ.
Він нагадав, що відразу після «помаранчевої» революції головні українські керівники заявляли про необхідність конституційної реформи, щоб краще обкреслити повноваження різних гілок влади, але ніякого просування в цьому напрямі не було досягнуто.
Представник Євросоюзу також вказав на відсутність реформ в економіці, які зменшували б бюрократичні перешкоди для ведення бізнесу, і відсутність спроб диверсифікувати українську економіку, яка виявилася залежною від декількох енерговитратних і уразливих від міжнародних криз галузей.
Тешейра також заявив, що не бачить в української влади прагнення до боротьби з корупцією.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом