15 років тому Україна добровільно відмовилася від ядерної зброї. У результаті, ставши єдиною державою в світі, яка із власної волі відмовилася від третього за потужністю ядерного потенціалу.
Екс-президент України Леонід Кучма на міжнародній конференції в Єрусалимі у вихідні нарік, що через 15 років Київ так і не отримав реальних гарантій власної безпеки.
Політик назвав найбільшою несправедливістю саме в українському контексті те, що світовою спільнотою до цих пір гідно не оцінені не лише відмова Києва від участі в бушерському проекті в Ірані, але і «мужній вчинок» добровільної відмови України від статусу ядерної держави.
За його словами, Україна насправді так і не отримала від країн-гарантів реального забезпечення власної безпеки, а Будапештський меморандум виявився порожнім папірцем. «Я в 1994 році в Будапешті на саміті ОБСЄ підписував Меморандум про гарантії безпеки Україні з боку «ядерного клубу». Тодішній президент Франції Франсуа Міттеран сказав: «Синок, не вір цьому документу, тебе обдурять», - розповів Кучма.
Він закликав світових лідерів проявляти відповідальність в узятих на себе зобов'язаннях і вирішувати проблеми такого масштабу спільними зусиллями, адже Україна, за словами Кучми, зараз потребує підтвердження гарантій власної безпеки.
Нагадаємо, восени 1994 року, згідно Будапештському меморандуму, підписаному США, Росією, Францією, Великобританією й іншими ядерними державами, Україна відмовилася від ядерної зброї. Меморандум передбачав, що названі країни повинні захищати Україну у разі нападу на неї.
На початку 1990-х років на території України знаходилося 1650 ядерних боєголовок, а також міжконтинентальні балістичні ракети, здатні доставляти ядерний заряд на 15 тисяч кілометрів.
В основу процесу створення Україною власних Збройних сил були закладені політичні рішення керівництва країни щодо без'ядерного і позаблокового статусу, а також ратифікований Договір «Про звичайні Збройні сили в Європі».
Згідно з ратифікованою Угодою, Україна погодилася з наступними обмеженнями для своїх Збройних сил: особовий склад - 450 тис. чоловік, танки - 4080 (в т.ч. 3130 – у так званих регулярних армійських частинах), бойові броньовані машини - 5050 (4350), артилерійські знаряддя (калібру більше 100 мм) - 4040 (3240), ударних вертольотів - 330, бойових літаків - 1080.
На 1 червня 1996 року на території України не залишилося жодного ядерного боєзаряду або боєприпасу.
Навесні цього року Верховна Рада прийняла постанову «Про звернення Верховної Ради до Конгресу Сполучених Штатів Америки» про продовження співпраці щодо виконання всього комплексу заходів, направлених на ліквідацію ядерної зброї в Україні, відповідно до угоди від 1993 року.
24 жовтня, в день заснування Організації Об'єднаних Націй, у світі почався щорічний тиждень роззброєння.
Націоналісти періодично вимагають повернути Україні ядерний статус. Чи потрібний він Україні?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом