Традиційно з наближенням холоду питання постачань газу з Росії до України і Європи «розжарюється»: Україна сушить голову над тим, де знайти гроші, щоб заплатити за «бажані» енергоресурси, а Європа натякає на необхідність модернізації української газотранспортної системи і забезпечення стабільності постачань. Цілком можливо, що і цього разу традиційна «газова» суєта «під ялиночку» не омине нашу державу.
Крім цього, українська ГТС залишається «ласим шматочком» для ЄС, Росії і… США, які до останнього часу «стояли збоку» від цього питання.
Нещодавно новопризначений посол США в Україні Джон Теффт заявив про те, що США і Європа готові допомогти Україні в реформуванні її енергетичного сектора. «Економічний добробут України залежить від реформи її енергетичного сектора. Це та область, де Сполучені Штати і Європа готові допомогти», - зазначив Теффт.
За словами дипломата, забезпечити енергетичну безпеку сьогодні можна лише за допомогою «всеосяжної реформи в газовій галузі» і завдяки більшій економічності в споживанні газу. «Ми знаємо, що ці кроки є важкими, але вони необхідні для майбутнього України», - підкреслив Теффт, вказавши при цьому на співпрацю США і України, що росте, в енергетичній сфері.
У Росії також визнають необхідність модернізації української ГТС і сподіваються, що їхня участь у цьому процесі зрушиться з мертвої точки вже після президентських виборів.
«Самі українські колеги чудово розуміють, що реформувати газову галузь України просто необхідно. Ті проблеми, які на сьогоднішній день є у газовій галузі України, - це системні проблеми. І пов'язані вони насамперед з тим, що права власності на ту ж саму газотранспортну систему України належать українській державі», - заявив глава ВАТ «Газпром» Олексій Міллер.
Він підкреслив, що українська ГТС, її розвиток, модернізація, є заручником політичних подій в Україні. «Тому, якщо говорити про якісь конкретні кроки, незалежно від того, з ким би які меморандуми не підписувалися, підкреслюю, про конкретні кроки, то треба розуміти, що ці конкретні кроки можуть бути зроблені вже в новій політичній ситуації. Після виборів (президентських виборів – ред.). До виборів, вважаємо, що нічого кардинально нового там не відбудеться», - підсумував він.
Хоча в українському законодавстві і мовиться про те, що ГТС є власністю держави, проте заяви, приведені вище, наштовхують на думку, що ці дві країни-гіганти серйозно «поклали око» на наше «національне надбання», тим паче, що після президентських виборів, ситуація може кардинально змінитися. Так кому все-таки ж дістанеться українська труба?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом