Після півгодинних переговорів Юлії Тимошенко і Володимира Путіна, що відбулися в п'ятницю в Астані, експерти заговорили про те, що температура українсько-російських газових відносин знову підвищується. Втім, мова навряд чи піде про наближення кризи, подібної січневій.

Український прем'єр напередодні зустрічі з російським колегою розповіла, що головною темою їхньої бесіди стануть умови закачування в українські підземні сховища до 20 млрд. куб. м газу. Наприкінці квітня Тимошенко і Путін у Москві заздалегідь домовилися про можливість зарахувати в рахунок сплати за цей газ авансовий платіж «Газпрому» за транзит газу по українській території.

Два тижні тому в ситуацію втрутився Президент Віктор Ющенко, який виступив категорично проти урядової схеми. Він виразив побоювання, що розмінною монетою в домовленостях про наповнення сховищ стануть активи «Нафтогазу». Президент зажадав від уряду не тільки відмовитися від приведеної схеми, але і внести корективи до підписаних у січні газових угод. Глава держави пояснив, що в чинних документах закладена «політична складова», невигідна Україні.

Після п'ятничних переговорів Путін заявив, що Росія пропонує Україні здійснити авансові платежі за транзит російського газу через її територію на строк до п'яти років - для оплати Києвом газу, необхідного для закачування в українські ПСГ.

«Мова йде про можливість оплати в рахунок майбутнього транзиту нашого газу європейським споживачам через територію України. Термін великий - до п'яти років», - сказав Путін.

«Ризики для Росії дуже великі. Маючи на увазі майбутні президентські вибори в Україні і все, що пов'язано з можливою реорганізацією газотранспортних структур України», - додав Путін.

Також Путін заявив про готовність внести Росією частки у фінансове вирішення проблеми закачування російського газу в ПСГ України. «Це наша спільна проблема, тому що нормальне забезпечення внутрішніх споживачів в Україні є дуже суттєвою умовою забезпечення транзиту європейським споживачам, і ми це бачили під час тієї кризи, яка була на початку цього року, і всі мають це розуміти, і нести свою частку відповідальності. Ніхто не повинен вдавати, що його це не стосується», - підкреслив Путін.

«Росія готова внести свою частку до вирішення цього питання, але тільки частку, а яка буде ця частка - ми повинні вирішити в процесі переговорів», - сказав Путін, підкресливши, що той об'єм газу, який повинен бути закачаний в ПСГ України, 5 млрд доларів.

Він нагадав, що Росія звернулася в Єврокомісію з питання про можливе надання Україні кредиту для оплати російського газу. «Нам відповіли там вустами міністра фінансів: «Для України у нас грошей немає». Але це все-таки наша спільна проблема», - підкреслив Путін.

У той же час, позиція Ющенка вплинула на результат зустрічі Тимошенко і Путіна. Російський прем'єр сказав, що досягнуті раніше домовленості не припускали стовідсоткового фінансування «Газпромом» вартості закачування газу в українські сховища: Росія виразила готовність частково допомогти Україні в цьому питанні. Путін підвів підсумок коротких переговорів з Тимошенко: «Останнім часом ситуація, на жаль, посилилася: ми чули зовсім недавно – Президент Ющенко зробив заяву про те, що така форма оплати неприйнятна і майже незаконна. Я прошу громадськість двох наших країн звернути на це увагу. У таких умовах і з великими ризиками ми вирішувати питання в такому режимі навряд чи зможемо. Нам потрібна консолідована позиція керівництва України. І навіть це ще не означає, що ми зможемо закрити всі проблеми».

Юлія Тимошенко ж заявила: «Рішення на цю тему ми ще остаточно не прийняли, але я вірю, що ми знайдемо компромісне рішення, яке дозволить забезпечити стабільну роботу в осінньо-зимовий період».

Як відомо, президент Дмитро Медведєв днями виразив сумнів у тому, що українська сторона в існуючих умовах зможе самостійно вирішити проблему наповнення сховищ: «Якщо в української сторони є гроші, це добре, але у нас є сумніву в платоспроможності цієї країни». Володимир Путін додав, що Євросоюз фактично відмовився фінансувати цей проект.

Крім того, якісь джерела заявили «Эхо Москвы», що новий газовий конфлікт між Україною і Росією може розгорітися вже в травні.

За інформацією джерела, у Києва немає грошей не тільки для закачування палива в підземні сховища на наступні місяці, але навіть для того, щоб розплатитися за газ, отриманий у травні.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

662