17 лютого парламент Косово схвалив Декларацію про незалежність краю.
Верховний представник ЄС з питань загальної і зовнішньої безпеки політики Хав’єр Солана закликав всі зацікавлені сторони до зваженості в діях після проголошення незалежності Косово.
Президент Сербії Борис Тадіч уже заявив про намір зробити все можливе для того, щоб відмінити протиправне, на його думку, проголошення незалежності краю.
17 листопада 2007 року міністри закордонних справ ЄС у письмовому порядку схвалили направлення до Косово поліцейської місії у складі 1800 чоловік.
Косово намагається отримати незалежність, починаючи з 1999 року, коли край став знаходитися під прямою юрисдикцією ООН.
На початку 2007 року спеціальний посланець ООН по Косово Мартті Ахтісаарі представив план врегулювання ситуації в краї. Цей план передбачає надання незалежності Косово з поступовою інтеграцією і Косово, і Сербії в ЄС. Проти цього плану виступає Сербія, а також Росія, яка вважає, що реалізація плану щодо Косово сприятиме посиленню сепаратистських настроїв і прагнень в інших регіонах з «замороженими конфліктами», зокрема, таких як Абхазія, Північна Осетія, Придністров'я. Немає єдності щодо визнання незалежності Косово і всередині ЄС – проти визнання, зокрема, виступає Кіпр.
У свою чергу Росія чекає від Місії ООН і сил НАТО в Косово негайних дій щодо ануляції рішення про проголошення в односторонньому порядку незалежності Косово. Про це мовиться в заяві МЗС Росії.
«17 лютого Тимчасові органи самоврядування Косово заявили про проголошення в односторонньому порядку незалежності краю. Тим самим порушені суверенітет Республіки Сербії, Статут ООН, резолюція 1244 СБ ООН, принципи Заключного акту Хельсінкі, косовські конституційні рамки, домовленості на високому рівні в Контактній групі. Росія цілком підтримує реакцію керівництва Сербії на події в Косово, його справедливі вимоги відновити територіальну цілісність країни», - підкреслюється в повідомленні.
«Чекаємо від Місії ООН у Косово і відомих НАТО Сил для Косово негайних дій щодо виконання їх мандатів, санкціонованих Радою Безпеки, включаючи ануляцію рішень приштинських органів самоврядування і вживання відносно них жорстких адміністративних заходів», - мовиться в документі.
Росія виступає за негайне скликання надзвичайного засідання Ради Безпеки ООН для розгляду ситуації, вживання рішучих і дієвих заходів щодо повернення до процесу політичного врегулювання відповідно до положень резолюції 1244 СБ ООН.
«Не можна не усвідомлювати, що рішення косовських керівників чреваті ескалацією напруженості і міжетнічного насильства в краї, новим конфліктом на Балканах. Міжнародне співтовариство повинне реагувати відповідально на цей виклик. Ті ж, хто подумує підтримати сепаратизм, повинні розуміти, якими небезпечними наслідками для засад миропорядку і міжнародної стабільності, що складалися десятиріччями, авторитету рішень Ради Безпеки ООН загрожують обернутися їх дії», - упевнені в МЗС РФ.
Низка країн ЄС - Бельгія, Великобританія, Франція, Німеччина, Італія, Хорватія, а також США вважають, що проголошення незалежності Косово є єдино можливим шляхом забезпечення миру і стабільності в регіоні.
Від імені цих країн учора виступив Постійний представник Бельгії при ООН Йохан Вербеке після завершення консультацій в Раді Безпеки Організації з Косово.
У сумісній заяві семи країн указується: «Ми продовжуємо виходити з того, що пропозиції спеціального посланця ООН про незалежність Косово під міжнародним контролем є єдиним життєздатним варіантом забезпечення стійкої стабільності і безпеки». Вербеке додав, що це рішення ухвалене в унікальних обставинах і не повинне привести до створення прецеденту.
Бельгійський посол підкреслив, що ухвалення Декларації є завершенням шляху до визначення остаточного статусу Косово і висловив співчуття у зв'язку з тим, що Рада Безпеки не може ухвалити рішення з цього приводу через існуючі розбіжності між його членами.
Постпред Бельгії нагадав, що члени Ради безпеки ООН заявляли, що Європейський Союз повинен узяти на себе відповідальність за майбутнє Косово. Він додав, що ЄС готовий підтримати край і направити туди свою цивільну місію.
Постійний представник проінформував, що сьогодні в Брюсселі зберуться глави МЗС країн-членів Євросоюзу і обговорять ситуацію в Косово.
Постійний представник Великобританії при ООН у бесіді з журналістами відзначив, що «ніхто з членів Ради Безпеки не підтримав пропозицію Росії оголосити декларацію про незалежність Косово недійсною». Він також заявив, що резолюція 1244 Ради Безпеки ООН, де визначається мандат Місії ООН в краї, залишається в силі до тих пір, поки не буде ухвалено якого-небудь іншого рішення з цього приводу.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом