Україна і Росія підписали контракти на поставку природного газу в 2008 році. Ціна газу на 2008 рік складе 179,5 дол. за тис. куб. м. на кордоні з Україною.

Фактично зростання цін на газ для України склало 38% - з 130 дол. за 1 тис. куб. м. в 2007 році до 179,5 дол. за 1 тис. куб. м у наступному. До останнього моменту Україна розраховувала, що вартість газу наступного року не перевищить 160 дол. за 1 тис. куб. м. Саме ця цифра вже закладена в проекті Держбюджету-2008.

Ставка за транзит російського газу через територію України з 2008 р. складатиме 1,7 дол. за тис. куб. м на 100 км, через територію Росії для України - 1,7 дол. за тис. куб. м на 100 км.

Ціна природного газу для України в 2007 році складає 130 дол. за тис. куб. м на українському кордон, плата за транзит газу через територію України - 1,6 дол. за тис. куб. м на 100 км відстані.

Прем'єр-міністр України Віктор Янукович незадоволений тим, що Україні в 2008 році доведеться платити 179,5 доларів за тисячу кубометрів за російський газ.

Янукович проінформував, що ще не встиг поговорити з прем'єр-міністром Росії Віктором Зубковим з цього питання.

Прем'єр нагадав, що, враховуючи складний політичний час, було ухвалено рішення і виписані відповідні ініціативи Президента міністру палива і енергетики Юрію Бойку, який, отримавши повноваження, поїхав, на переговори.

«За словами Бойка, у нього є впевненість у тому, що на 2008 рік це було краще рішення для України, тому що, умовно кажучи, на нього тиснули підписувати цей документ на подальші роки з урахуванням зростання ціни на газ. Він сказав, що відмовився від цього, оскільки не мав для цього повноважень і домовився про підписання цього договору (про 179,5 доларів за тисячу кубометрів)», - підкреслив глава уряду.

Він проінформував, що ще не обговорював це питання з Президентом Віктором Ющенком.

У Секретаріаті Президента України поки не коментують українсько-російські домовленості про ціну на газ у 2008 році.

У середу на брифінгу заступник глави Секретаріату Президента Олександр Чалий відзначив, що переговори між Україною і Росією про умови поставок газу і його транзиту проходили відповідно до затверджених Президентом України Віктором Ющенком директив.

Проте Секретаріат Президента ще не отримав звіт делегації про хід переговорів.

«Зараз ми чекаємо комплексного звіту делегації, і коли все буде комплексно проаналізовано, ми оголосимо позицію», - сказав Чалий, виразивши упевненість, що це відбудеться найближчими днями.

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко заявляє, що нинішній уряд відповідатиме за провал енергетичної політики і сприяння корупції в паливно-енергетичному комплексі.

«Встановлення ціни на російський газ для України 179,5 доларів за тисячу кубічних метрів свідчить про повний і безумовний провал, як енергетичної політики уряду Януковича зокрема, так і всієї політики цього уряду в цілому», - переконана Тимошенко.

За її словами, прем'єр-міністр України Віктор Янукович і очолювана ним Партія регіонів йшли на вибори «під гаслами дешевого газу з Росії, а в результаті ми отримали одну з найвищих цін у Східній Європі».

Лідер БЮТ відзначила, що це відбулося при тому, що Росія спочатку погодилась на ціну 160 доларів за тисячу кубів. «Але, як бачимо, ділки з уряду Януковича після «тяжких і виснажливих переговорів» все ж таки змогли переконати менеджмент «Газпрому» накинути нам ще 20 доларів. Очевидно, що ці 20 доларів осядуть у бездонних кишенях керівників компанії «РосУкрЕнерго», - вважає Тимошенко.

У той же час вона нагадала, що голова ради директорів «Газпрому» Дмитро Медведєв ще на початку жовтня цього року виразив готовність відмовитися від посередницьких послуг компанії «РосУкрЕнерго» при поставках газу до України. «Тобто, Росії «РосУкрЕнерго» не потрібна. Проте вона дуже потрібна Януковичу і його міністрам», - переконана Тимошенко.

У той же час вона відзначила, що натомість ціна на транзит російського газу по території України фактично не зросла.

Тимошенко вважає, що відразу після формування нового професійного демократичного уряду в України є шанс почати нову конструктивну розмову з російськими колегами, який виключить посередників в енергетичних відносинах між Україною і Росією.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

627