Спроба влади прислужитися народу у вигляді підвищення зарплат, пенсій і різного роду соціальних виплат може незабаром вилізти нам усім боком. Фахівці стверджують, що економіка такої нічим не підкріпленої щедрості довго не витримає, нас чекає фінансова криза.
«Ми можемо серйозно підірвати макроекономічну стабільність, оскільки виникла ілюзія кредитної і приватизаційної її підтримки. Це надзвичайно важливе питання вже цього року», - сказав глава Ради Національного банку Валерій Гєєць на засіданні уряду в Києві в середу.
«Нам треба підійти до питання перегляду макропоказників і основ грошово-кредитної політики, щоб адекватно підготуватися до цих процесів», - додав Гєєць.
Він пояснив, що модель досить швидко почала давати збій через те, що внутрішній попит, що зріс, став задовольнятися за рахунок імпорту. Це привело до швидкого погіршення платіжного балансу.
Гєєць підкреслив, що уряд не повинен погоджуватися з необґрунтованими з макроекономічного погляду пропозиціями профспілок про подальше підвищення заробітної плати, оскільки це приведе до значного зростання дефіциту торгового балансу, розбалансування бюджету і розкручуванню спіралі "зарплата - ціна".
Глава Ради НБУ підкреслив, що Україна накопичила достатньо серйозний валовий зовнішній борг - 49% від ВВП на 1 липня 2005 року, який у разі продовження такої моделі і інвестиційної пасивності є передумовою фінансової кризи.
Він нагадав, що середній валовий зовнішній борг серед країн, що пройшли кризи в другій половині XX століття, склав 43,5% ВВП.
Понад усе непокоїть короткостроковий зовнішній борг, який вже зашкалює -17,7% від ВВП. Це достатньо серйозна передумова, яка може спрацювати, якщо ми не наведемо лад в держбюджеті і в політиці заробітної плати", - підкреслив Гєєць.
Він додав, що додаткову загрозу фінансової дестабілізації несуть ініціативи парламенту про масштабні виплати дітям війни і за знецінених внесках в Ощадбанку.
У такій ситуації глава Ради НБУ радить Кабміну вийти з ініціативою перегляду бюджету, обмеження бюджетних витрат, збільшити контроль над витрачанням місцевих запозичень.
«Враховуючи стан справ місцевих бюджетів, їх можливості, покриття інвестиційних зобов'язань, все це ляже на державний бюджет «, - пояснив він.
Гєєць також підкреслив необхідність найшвидшого підписання меморандуму між НБУ і урядом про узгоджені дії.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом