За допомогою крихітного пристрою, що працює подібно голці програвача грамплатівок, американські вчені тепер можуть чути звуки, що видаються білками усередині клітин дріжджів. Вже створено дослідний зразок інструменту, який дозволяє медикам знаходити хвороби, на зразок раку, слухаючи звуки в тілах пацієнтів.
Про цю роботу хіміків UCLA було відомо ще в квітні 2004 року, тепер же вчені говорять, що помітно просунулися.
"Ми вже робимо це з серцем, — розказує професор біохімії університету Каліфорнії Джеймс Джімзевські. — А якщо ми зможемо те ж саме зробити з печінкою, нирками, селезінкою? Чи почуємо ми, що там твориться? Ідея сама по собі приваблива", передає «Мембрана».
Дослідники слухають звуки в клітинах, використовуючи атомний силовий мікроскоп, але Джімзевські говорить, що в даному випадку це — неправильна назва приладу: "Це не мікроскоп, в якому ви через лінзи дивитеся на щось. Я бачу, в деякому розумінні, зміни парадигми. Від погляду на речі ми йдемо до того, щоб відчувати їх".
Пристрій має дуже гострий наконечник, який приєднаний до пружини, як голка на програвачі.
Коли Джімзевські і його колеги торкалися голкою до клітини дріжджів, вони виявили, що мембрана клітинок коливається на чутній частоті. Коли вони пропустили ці вібрації через комп'ютер, то змогли почути звуки.
Вчені вважають, що звуки видають крихітні "білкові мотори" ("protein motors"), тобто — білки, які можуть переміщати поживні речовини й інші матеріали усередині клітин, вібруючи при цьому.
Під час одного з експериментів дослідники помістили на клітину дріжджів краплю горілки — і клітина "закричала". В іншому досліді клітину позбавили всіх поживних речовин. Відповіддю був "звук смерті", шипіння, схоже на шум телевізора, що втратив сигнал.
В даний час дослідники розробляють пристрій, здатний працювати з людськими клітинами, які, як говорить Джімзевські, "більше схожі на повітряні кулі" — вони дуже м'які для наявної голки. Тому в новому приладі використовується лазер.
До речі, Джімзевські був одним з трьох вчених UCLA, що створили настільний реактор ядерного синтезу.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом