Нобелівська премія з медицини або фізіології за 2012 присуджена японському вченому Сін’ї Яманаку і британському біологу Джону Гердону за роботи зі стовбурових клітин і клонування тварин.

Про це у понеділок у Стокгольмі оголосив Нобелівський комітет при Каролінському медичному інституті.

Презентація володарів премії з медицини або фізіології відкрила тиждень оголошення Нобелівських лауреатів за 2012 рік. У цьому році розмір Нобелівської премії становить 8 мільйонів шведських крон, що приблизно еквівалентно 1,2 мільйона доларів.

Яманака і Гердон кілька років поспіль називалися в числі основних кандидатів на найвищу міжнародну наукову нагороду. Їхні роботи дозволили створити основи для отримання нових тканин і копій цілих організмів.


Сер Джон Гардон - британський біолог, відомий своїми роботами з пересадки клітинних ядер. Він народився у 1933 році, а в 1960 році закінчив Оксфордський Університет. Докторську ступінь вчений отримав у Каліфорнійському технологічному інституті. У 1962 році Гардон провів експеримент, у ході якого замінив ядро ​​з яйцеклітини жаби на ядро, взяте з клітини кишечнику. Згодом з такої яйцеклітини розвивалися нормальні пуголовки. У результаті експерименту були отримані докази того, що в геномі вузькоспеціалізованих клітин зберігається інформація, достатня для роботи всіх клітин організму, а їх спеціалізація може бути оборотною.
Сін'я Яманака народився в Осаку у 1966 році. Він закінчив університет Кобе, а докторську дисертацію захистив в Університеті Осаки у 1962 році. Дослідження, за які Яманака отримав Нобелівську премію, були проведені через 40 років після експериментів Гардона. У 2006 році японський вчений опублікував зі співавторами статтю, в якій показав, що активувавши всього чотири гени в клітини сполучної тканини, їх можна перетворити на стовбурові клітини. Згодом, з таких клітин можуть розвиватися будь-які клітини організму.

У 2011 році премію в галузі медицини присудили за дослідження механізму роботи вродженого імунітету. Лауреатами тоді стали троє вчених: Брюс Бетлера, Жюль Хоффманн і Ральф Стейнман. Останній з лауреатів помер за три дні до оголошення рішення Нобелівського комітету.

За матеріалами РІА «Новини», «Лента.ру»


Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

443