Сьогодні православні та греко-католики відзначають Успіння Пресвятої Богородиці

Згідно з традицією східної церкви, свято Успіння Пресвятої Богородиці належить до числа дванадцяти найбільших свят церковного року. Відзначається 15 серпня за старим стилем, 28 серпня - за новим (католицька та більшість православних церков світу святкують Успіння 15 серпня). Передував святу Успенський піст, який розпочався 14 серпня і тривав два тижні.

З апокрифів відомо, що Марії за три дні до смерті з'явився архангел Гавриїл і сповістив про близький перехід її до вічності.

Згідно з церковними переказами, у цей день апостоли чудесним чином зібралися у Єрусалимі з місць, де вони проповідували, щоб попрощатись з Пресвятою Богородицею та здійснити погребіння її пречистого тіла. Перебуваючи навколо її ложа, вони були засліплені яскравим світлом, у якому явився сам Христос в оточенні ангелів та архангелів. У цей момент чиста душа Діви Марії без страждання, ніби уві сні, відійшла до Господа. Іконографічна традиція свята розповідає, що Богородиця віддала свою чисту душу у руки свого Сина і Господа Ісуса Христа, а в цей час із небес лунали звуки ангельських хорів.

Тіло Пречистої Богородиці апостоли перенесли у Гефсиманію, де була гробниця її батьків та чоловіка. У дорозі до гробу процесію апостолів супроводжувала чудесна світла хмара та сонм ангелів.

Церковний переказ розповідає, що апостол Фома, який прибув із запізненням, засмутився, що не зміг бути біля Богородиці в останні хвилини її земного життя. Щоб він міг попрощатись з її тілом, апостоли відкотили надгробний камінь. Але на подив усіх всередині були тільки ризи Діви Марії. Її тіло, як і душа, було взяте Господом на Небо.

Вирізняється це свято серед інших і в літургійному плані. Саме в цей день у храмах відправляється Єрусалимська утреня - богослужіння, яке відбувається тільки двічі на рік: у Страсну п'ятницю і на Успіння.

В Україні свято Успіння Пресвятої Богородиці вшановується особливо. Так, головні монастирі лавр України - православні Києво-Печерська, Почаївська, Святогірська та греко-католицька Унівська - присвячені цьому святу, пише «УНІАН».

У народі свято Успіння Пресвятої Богородиці ще називають першою Пречистою.

Є три Пречисті - 28 серпня, 21 вересня і 14 жовтня. Про них у народі говорять: «Перша Пречиста жито засіває, друга - дощем поливає, а третя - снігом покриває». Після першої Пречистої дівчата у селах вже не займаються важкою роботою. Згідно з приказкою: «Прийшла перша Пречиста - стає дівчина речиста» - багато говорить, бо немає вже роботи. Після Успіння Пресвятої Богородиці настає весільна пора.

За народними прикметами, якщо на першу Пречисту гарна погода - вся осінь буде гарна.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

484