Кожен третій четвер листопада відзначається в світі як Міжнародний день некуріння, який щорічно проголошує Міжнародний союз боротьби з раком. Ідея цього дня - закликати курців відмовитися від куріння хоча б на день, щоб звернути їхню увагу на те, що кожна викурена сигарета завдає непоправної шкоди їхньому здоров'ю.

Уперше ідея кинути курити на один день виникла у Артура Мулані, який у 1971 році закликав людей відмовитися хоча б на один день від сигарет, а заощаджені кошти віддати в фонд місцевої школи. У 1974 році День некуріння був уперше публічно проголошений на сторінках американської газети «Мотічелло Таймс» (штат Міннесота). 18 листопада 1976 р. каліфорнійське відділення Американського товариства раку вперше надало фінансування на рекламу цього дня. З тих пір він отримав назву День некуріння і з часом став Міжнародним.

Для України цей день надзвичайно важливий, підкреслюють громадські організації «Коаліція громадських організацій та ініціатив за вільну від тютюнового диму Україну» та «За майбутнє без куріння». За їхніми даними, в нашій державі курить кожна друга доросла людина - 42%: дві третини чоловіків - 67% і кожна 5-та жінка - 20%.

Так багато, як в Україні, наприклад, у США та Канаді курили у 1960-х роках, коли людству ще тільки стали відомі наукові дані про шкоду куріння. Сьогодні там поширеність куріння вдвічі менша, ніж в Україні. Країною - світовим лідером у подоланні епідемії куріння, є Канада - лише 15% її населення курить, тоді, як у 1963 році їх було 49%, передає «УНН».

40 років тому стали відомі шокуючі дані про шкоду куріння. На початку 20-го століття рак легень був унікальною хворобою, сьогодні рак легень - найпоширеніший різновид раку, зокрема у чоловіків в Україні.

Під тиском незаперечних фактів про шкоду тютюну для здоров'я курців тютюнова індустрія зайняла таку позицію: куріння - це свідомий вибір дорослої людини, яка вибирає ризиковану поведінку.

Зате в реальності виходить, що куріння - вибір дитини чи підлітка. Ризикована поведінка - це постійний стан молодої психіки, тому мова не йде про свідомість вибору.

В Україні найактивніший період початку регулярного куріння для хлопців - 15 років, у дівчат – 17.

Основна небезпека дитячого куріння полягає в тому, що чим раніше дитина починає курити, тим більше у неї «шансів» на розвиток важкої залежності від тютюну. Такі діти і підлітки частіше хворіють гострими і хронічними респіраторними захворюваннями (бронхіт, пневмонія), на вушні інфекції, астму, у них нижчий рівень функції легень.

За визначенням експертів ВООЗ, Україна належить до «гарячих точок» Європейського регіону з проблем тютюнопаління. Щорічно в нашій державі від викликаних тютюном хвороб гине понад 100 тис. осіб. Таким чином, в Україні кожні чотири хвилини вмирає людина, смерть якої викликана курінням.

За даними Міжнародного союзу по боротьбі з раком (UICC), 30% сьогодні всіх випадків смерті від раку пов'язані з курінням. Скорочення споживання тютюну хоча б наполовину дасть можливість зберегти 170 млн життів до 2050 року.


Крім усього, куріння може викликати рак кишечника. До такого висновку прийшли вчені, обстеживши 42 тисячі жінок у віці від 55 до 69 років. Як з'ясувалося, ризик виникнення раку кишечника у курців на 18% вищий. Найбільша вірогідність захворіти на цю недугу у жінок похилого віку, які мають шкідливу звичку курити.

Ризик розвитку атеросклерозу у пацієнтів, що курять, майже в 1,5 рази вищий, ніж у некурящих. Ймовірність летального результату при атеросклерозі залежить від кількості викурених сигарет, а інфаркту міокарда - прямо пропорційна цій кількості.

За даними вчених, через 3 місяці після відмови від куріння поліпшуються функції зовнішнього дихання. Через рік ризик розвитку ішемічної хвороби серця знижується на 50 відсотків. Через 5 років ризик розвитку інсульту знижується до рівня людей, які ніколи не курили. Ризик розвитку ішемічної хвороби серця знижується до такого ж рівня через 15 років.

Позбутися тютюнової залежності і куріння може практично кожен, тільки робити це слід за правилами, а ще краще за рекомендацією лікарів, які володіють методами лікування тютюнової залежності.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1219