Сьогодні Чистий четвер, коли православні очищаються від гріхів. Як виявилося, криза і безлад у суспільстві позначилися і на них. На сповіді кияни каються за прокляття на адресу політиків, за несплату податків, а політики і начальники — за погане поводження з підлеглими і вимушену брехню. Хоча основні гріхи, як говорять церковнослужителі, вічні: образи, зради, гординя і навіть убивства, пише «Сьогодні».

Священики кажуть, що зазвичай люди про обставини не говорять, обмежуючись загальними словами. Але трапляються і одкровення

В одному із храмів на Лівому березі розповіли, що літня пані на кожній сповіді розповідає про те, як завагітніла від одруженого чоловіка у молодості зробила аборт. Цей чоловік потім залишив свою сім'ю, але і у неї з ним життя не склалося — дітей більше Бог не дав, а чоловік її кинув, а потім загинув в аварії. Зараз жінка заміжня, виховує чужих дітей. Але досі винить себе у загибелі колишнього чоловіка.

Настоятель Свято-Іллінського храму на Подолі (УПЦ МП) протоієрей Віталій Косовський каже, що йому доводилося стикатися з незвичайними гріхами. «Багато прихожан Іллінської церкви — відомі люди, чиї обличчя мелькають у телевізорі. У них, особливо у жінок, нова хвороба — шопоголізм, у чому вони приходять покаятися. Відомі бізнесмени каються в ухилянні від сплати податків. Доводилося навіть чути сповіді про те, що вони... вимушені видавати зарплату у конвертах. Адже це теж тяжкий гріх».

А у Михайлівському соборі каялися у тому, що посилали прокляття на адресу політиків після чергових політичних ток-шоу. «Вислуховували сповіді і про те, що доводиться обманювати державу, приховуючи прибуток від податкових органів. Часто приходять люди, обтяжені владою. Приходять на сповідь і каються, що погано ставилися до підлеглих. Можливо, здається, що їх багато, тому що у столиці сконцентровано багато різних структур, які хтось очолює», — розповів архімандрит УПЦ (КП) Євстратій (Зоря).

На Печерську каються, що були членами Комуністичної партії. «А один прихожанин сповідався у тому, що його дідусь виступав проти царської сім'ї! Той був більшовиком, руйнував церкви у Києві, адже коли рід Романових вступив на престол у 1613 році, церква наклала прокляття на всі покоління тих, хто виступить проти цього роду», — розповів диякон Введенської церкви.

Сповідатися бажано як мінімум чотири рази на рік у багатоденні пости — Великий, Петровський, Успенський і Різдвяний, радить архімандрит Євстратій (Зоря). Оскільки сповідь пов'язана з причастям, до цих таїнств готуються одночасно. Щонайменше три дні, а краще – тиждень перед цим потрібно дотримуватися посту. Напередодні сповіді треба сходити на вечірнє Богослужіння, вдома, крім звичайних вечірніх молитов, почитати ті, які слід читати перед причастям. Після 12 ночі нічого не їсти і не пити, а вранці прийти до храму.

У Великдень сповідують, але не в усіх храмах. Краще це зробити у четвер або суботу.

Читайте на тему:

У християн настав Великий четвер: чистять-моють, печуть паски і купаються

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1094