Таємнича величезна пляма Титана, помічена минулого року, довго не давала спокою астрономам. Вони висловили кілька версій її появи, але остаточних висновків не змогли зробити. Тим часом Роберт Нельсон з Лабораторії реактивного руху абсолютно впевнений в тому, що перед нами — перший діючий вулкан, відкритий на Титані.

Ця пляма — найяскравіша ділянка на Титані, розташована на південний схід від Занаду.

Багато версій походження плями були пов'язані з її передбачуваною стабільністю. Проте спостереження показують, що пляма все ж таки не постійна, оскільки час від часу яснішає і збільшується в розмірах, а потім блідне і зменшується. Це утворення змінює свою площу поперемінно від 70 до 140 тисяч квадратних кілометрів, пише «Мембрана».

За твердженням Роберта Нельсона, якби пляма була хмарою, вона зруйнувалась би через кілька годин або днів і мала би зовсім інше забарвлення, а це не відповідає спостереженням. Учений впевнений, що в цій ділянці є вулкан, а Титан необхідно включити в категорію об'єктів, які проявляють вулканічну активність.

Проте Роберт Браун (Robert Brown), учасник проекту Cassini, вважає, що ніяких однозначних підтверджень вулканізму на Титані немає. Що ж до варіацій яскравості плями, то вони, на думку Брауна, пов'язані всього лише з оптичними ефектами в атмосфері Титана.

Крім того є вагомий аргумент, що ставить під питання можливість вулканічної активності, — відсутність надлишків тепла над плямою. Її температура становить близько –179 градусів за Цельсієм — як і в решті областей.

Проте відмовлятися від гіпотези Нельсона не варто. На Титані діючих вулканів поки не зафіксовано, проте сліди минулої вулканічної активності присутні.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

510