Робота дослідників університету Джорджиї і Гарвардського університету, опублікована в журналі Applied and Environmental Microbiology, показала, що бактерії, які живуть у гарячих джерелах, мають, як не парадоксально, ознаки походження від бактерій, що проживають в умовах низьких температур.

Бактерії-екстремальні, як правило, є так званими археями (мають давнє походження). Увага, яку вони привертають до себе, пов'язана з тим, що вони без особливих проблем живуть як в гарячій воді, так і в кислій або солоній.

Вивчаючи Crenarchaeota — групу найтиповіших представників археев, дослідники припустили, що стійкість клітинної мембрани в холодних умовах у цих бактерій пов'язана з наявністю білка кренархеола. Згідно з існуючими даним, цей білок виник у Крейдяному періоді близько 112 мільйонів років тому і є у "низькотемпературних бактерій", передає «Мембрана».

Аналізуючи зразки різних бактерій з гарячих джерел Каліфорнії, Невади і Таїланду, професор Чжуалунь Чжан, керівник дослідницької групи, прийшов до висновку, що зараз кренархеол частіше за все виявляється при температурі близько 40 градусів за Цельсієм, а це помітно більше температури моря в Крейдяному періоді.

Це дозволило зробити висновок про те, що археї, які мають у собі цей білок, набагато старші, ніж вважали раніше. Професор Чжань вважає, що вони виникли близько 3,5 мільярдів років тому, коли було спекотно, і життя тільки почало зароджуватися.

" Наше дослідження усунуло діру в уявленні про еволюцію Crenarchaeota, — стверджує професор Чжань. – Ми з'ясували, що кренархеол є не тільки у низькотемпературних бактерій".

З другого боку, у "високотемпературних", які живуть при температурі понад 70 градусів Цельсія, цей білок відсутній. Виходячи з того, що ці бактерії споріднені, Чжань зробив висновок, що білок у бактерій, які чомусь "перебиралися" до кип'ячу, просто з часом зникав. Тобто, вони є нащадками мікроорганізмів, що живуть у холодній воді.

На думку Чжана, вивчення археев важливе для майбутнього. Адже вони відіграють важливу роль у кругообігу діоксиду вуглецю, що бере участь у розвитку рослин, а значить, і в динаміці глобального клімату.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

547