Квітуча рослина Амборелла виявилася живим реліктом, що виживав на Землі протягом 130 мільйонів років. Професор Вільям Фрідман з університету Колорадо в Болдері вважає, що Амборелла — здавна відшукувана ланка між квітучими рослинами і їхніми предками.

Амборелла — це маленький чагарник з крихітними зеленувато-жовтими квітами і червоними фруктами, який росте тільки в дощових лісах Нової Каледонії.

Використовуючи лазер, флуоресценцію і електронну мікроскопію, Фрідман і його колеги встановили, що квітуча рослина Амборелла відрізняється від інших покритонасінних. Якщо коротко: Амборелла має одну додаткову безплідну клітину, яка супроводжує яйцеклітину в жіночій частині її репродуктивного апарату, зародковому мішку, повідомляє «Мембрана».

Учені вважають, що ангіосперми (покритонасінні, вони ж квітучі рослини) відхилилися на еволюційному дереві від рослин-гімноспермів (голонасінних) приблизно 130-150 мільйонів років тому, в епоху динозаврів, ставши тепер домінуючими рослинами на Землі.

Додаткова клітина в Амбореллі, вважають автори роботи, є результатом бурхливих еволюційних змін в ранніх покритонасінних рослинах, свого роду реліктом більш примітивного механізму розмноження. І також цей незвичайний ембріональний мішок Амборелли, за Фрідманом, — перший новий різновид статевого апарату у квіткових рослин, відкритий за останні 50 років.

Імовірно детальне вивчення цієї рослини допоможе пролити світло на те, що ще Дарвін назвав "жахливою таємницею" — походження квіткових рослин. Цей, ще мало досліджений крок еволюції рослин, є одним з найбільших викликів для сучасних біологів.

Незвичайна структура Амборелли врешті-решт може пов'язати її з голонасінними рослинами, ставши, вважає Фрідман, давно відшукуваною ланкою еволюції. Та ще й живою.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

918