Дивну знахідку обнародували Роберто Макчиареллі і його колеги з французького університету Пуатье: приблизно за 8 тисяч років до винаходу новокаїну доісторичні пацієнти лікували зуби висвердлюванням отворів за допомогою кам'яних "бормашин".
На доісторичному кладовищі в Пакистані вчені знайшли 11 зубів від скелетів чотирьох жінок, двох чоловіків і трьох людей, стать яких визначити не вдалося, що показали сліди роботи дантистів кам'яного століття, передає «Мембрана».
Всі зуби продемонстрували сліди зносу вже після того, як ці отвори були зроблені, підтверджуючи, що свердлення було виконано на живих людях, які продовжували жити і після процедури. Малоймовірно, що отвори ці просвердлили з декоративною метою, оскільки всі зуби із слідами неолітичної "бормашини" знаходилися глибоко в роті.
Дослідники думають, що ця робота була зроблена, щоб ослабити біль, оскільки чотири із знайдених зубів показали ознаки руйнування, а щелепа, принаймні, однієї людини — сліди обширної інфекції. Один із стародавніх пацієнтів мав три просвердлені зуби, а інший — один зуб, який свердлили двічі.
Отвори мають діаметр від 1 до 3 міліметрів і глибину від 0,5 до 3,5 міліметрів. При таких параметрах свердлення викликало, очевидно, сильний біль. "Ці люди підняли здатність протистояти болю на новий рівень", — сказав Макчиареллі.
На ділянці розкопок були знайдені і кремнієві свердла, разом з намистинами з кістки, черепашок і бірюзи. Автори дослідження вважають, що вміння створювати крихітні свердла дантисти неоліту запозичили у творців прикрас.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом