Група біологів з британських університетів Лестера і Ессекса розробила метод, що дозволяє за аналізом зразків ДНК з місця злочину визначити прізвище злочинця.
Найцікавіше — для цього не обов'язково, щоб у людини, що вчинила злочин, будь-коли раніше брали проби ДНК, і щоб результати такого попереднього аналізу виявилися в якійсь поліцейській базі даних.
Метод англійців заснований на статистичній обробці великого числа проб ДНК в Y-хромосомі, яка передається від батька до сина, як зазвичай і прізвище. Вчені виявили, що у чоловіків-однофамільців не завжди, але часто, є специфічні однакові фрагменти генетичного коду в їх Y-хромосомах. Причому схожість ця тим сильніша, чим більш рідкісне дане прізвище. Для найпоширеніших прізвищ (на зразок "Сміт") новий метод майже некорисний, передає «Мембрана».
Знайшовши на місці злочину фрагменти ДНК злочинця, британці можуть з високою часткою вірогідності назвати його прізвище, звіривши зі своїми картами, що показують характерні фрагменти, типові для тих або інших прізвищ.
І хоча це – зовсім не доказ, поліція може звірити цей ДНК-прогноз зі своїм списком підозрюваних, складеним на основі інших даних.
Якщо виявиться, що прізвища однакові, поліція може взяти у конкретного підозрюваного пробу ДНК і тепер уже провести повне порівняння його коду з тими зразками, що знайдені на місці злочину.
Оскільки в інших випадках список підозрюваних надзвичайно великий, попередній відбір може суттєво прискорити розслідування, вважають автори нового методу. Провівши ряд змодельованих пізнань за зразком ДНК з безлічі "підозрюваних", дослідники встановили, що для звичайних, не дуже поширених прізвищ їх метод має вірогідність у 34% точно назвати прізвище справжнього злочинця.
Робота британських учених видана в черговому випуску журналу Current Biology.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом