Обов'язкове страхування відповідальності туроператорів може з'явитися в Україні вже до кінця року - відповідний проект постанови Кабміну готують страховики і гравці туристичного ринку. Про це пише видання «Капітал».

«Першими з такою ініціативою виступили турагенти, їх підтримали багато туроператорів і учасників страхового ринку», - повідомив голова правління Асоціації індустрії гостинності Олександр Лієв. За його словами, ініціювати обов'язкове страхування відповідальності на ринку туризму України змусило банкрутство низки туристичних компаній в сусідній Росії.

«Щоб захистити себе від подібних проблем, турагенти, туроператори і страхові компанії зібралися за круглим столом і вирішили підготувати проект постанови Кабміну або законопроект, який зобов'яже всіх туроператорів включати ціну страховки від банкрутства у вартість туристичних путівок», - розповідає комерційний директор туроператора «Наталі Турс» Іванна Чучман.

За попередніми даними, таке страхування буде забезпечувати фінансову гарантію у розмірі, що дорівнює двомісячному обігу туроператора, а не €10-20 тис., як це передбачено законом зараз. Тарифи можуть становити 1-5 % від вартості путівки, або в середньому плюс $8 до ціни туристичної путівки кожного українця, що виїжджає за кордон.

Як пише видання, обговоренню підлягає і сам вид страхування. Одні профучасники пропонують ввести обов'язковий захист відповідальності своїх контрагентів (перевізників і готелів), які можуть збанкрутувати. Інші - змусити турагентів самим страхуватися від банкрутства. Страховики схиляються до варіанту обов'язкового страхування відповідальності всіх суб'єктів ринку туризму.

«Контрагентів на практиці нереально застрахувати, оскільки не всі з них розташовані в Україні. А страхування туристичних компаній від банкрутства - погана ідея, тому що процедура банкрутства в Україні тривала. Іноді до оголошення про банкрутство юридичної особи проходить півроку і більше. І що, весь цей час туристи будуть сидіти за кордоном і чекати відправки додому?» - дивується президент Ліги страхових організацій України Олександр Залєтов.

За інформацією видання, захистити туристичний ринок від ймовірного банкрутства страхових компаній автори планують за допомогою нового «туристичного» пулу страхових компаній та фонду гарантування страхових виплат.

Як вважає голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський, фонд гарантування виплат на туристичному ринку можна створити і без участі страховиків. «Туроператори можуть між собою домовитися про створення такого фонду та відраховувати в нього частку з кожної проданої турпутівки. Фонд, припустимо, зможе забезпечити виплати клієнтам в разі банкрутства двох-трьох туроператорів. А ризики, які вище цієї суми, можна застрахувати», - пропонує експерт. На його думку, зараз запускати обов'язкове страхування ризиків туроператорів і турагентів нелогічно, оскільки їх імовірність дуже висока на падаючих обсягах продажів. «Тому може скластися враження, що всі учасники цього ринку почали шукати крайнього і хочуть зробити цим крайнім клієнта», - зазначив Черняховський.

Не бачать необхідності в поспіху при введенні нового виду обов'язкового страхування і деякі учасники туристичного ринку. «Великі гравці давно страхують свою відповідальність у добровільному порядку. А щоб вводити обов'язковий вид такого захисту, потрібно спочатку упорядкувати туристичний ринок, зробити цей бізнес повністю прозорим і створити саморегульовану організацію (СРО), яка контролювала б діяльність учасників туристичного ринку, в тому числі і продаж полісів обов'язкового страхування їх відповідальності», - вважає віце-президент Асоціації лідерів турбізнесу України Аркадій Маслов.

За словами гендиректора Української федерації страхування Галини Третькової, змушувати кого-небудь страхуватися в обов'язковому порядку можна тільки законом. «Тобто зміни потрібно вносити в закон про туризм. Пропонованою постановою Кабміну тут не обійдешся», - підкреслила вона. На її думку, зміни в закон про туризм можуть вирішити і питання контролю за продажем полісів обов'язкового страхування відповідальності туристичних компаній, оскільки регулювати це питання зараз, по суті, нікому - Держагентство з туризму та курортів розформували, а СРО на туристичному ринку поки не створили.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

117