Загальна сума заявлених збитків у зоні проведення антитерористичної операції (АТО) на Донбасі вже досягла 1 млрд грн.

Про це газеті «Капітал» заявили відразу три джерела на страховому ринку.

«Ми попередньо підрахували, що у п'яти найбільших страхових компаній у цьому регіоні загальна сума заявлених збитків у зоні АТО становила 250 млн грн. З них 50 млн грн - за роздрібним страхуванням, інші - за корпоративним. З урахуванням того, що всього в Україні зареєстровано понад 400 страховиків, загальна сума збитку, швидше за все, вже досягла 1 млрд грн», - повідомив виданню голова правління однієї з великих страхових компаній, що побажав зберегти анонімність.

Багато гравців не приховують «військових» збитків. «У нас вони становили 20 млн грн», - каже голова правління «Української страхової групи» Павло Нельга. У компанії «АХА Страхування» вчора заявили, що за останні три місяці (з квітня по червень) уже навіть виплатили 3,5 млн грн за страховими випадками в зоні АТО. Наприклад, 17 червня компенсували 1,7 млн грн за договором каско за викрадений у Донецьку Land Rover, а в квітні - 0,6 млн грн за викрадений BMW X5. «Загальних даних ні про виплати, ні про заявлені збитки в зоні АТО у страховиків немає. Якщо судити оціночно, ці цифри дуже серйозні», - констатує директор страхового товариства «Іллічівське» Юрій Гришан.

Найпоширеніші страхові події в зоні АТО - пошкодження і тотальне знищення майна, викрадення автомобілів. Є вже виплати за полісами страхування життя. «Українські страховики намагаються платити за всіма заявленими збитками у цій зоні», - зазначила головний юрисконсульт страхового товариства «Іллічівське» Тетяна Компанець.
Але відмов у виплатах також вистачає. Про це свідчить зростання кількості судових позовів, пов'язаних з відмовами платити страховки щодо подій в зоні АТО. «І в майбутньому таких позовів буде ще більше», - прогнозує голова правління страхової компанії «Княжа» Дмитро Грицута.

Винні у цьому випадку не тільки страховики. Головна проблема страхування в зоні АТО сьогодні полягає в тому, що місцеві органи влади впритул не бачать зв'язку між страховими подіями та антитерористичною операцією на Донбасі. «Дах застрахованого супермаркету в Донецьку пробила міна. Правоохоронні органи видали довідку, що пошкодження завдано тупим металевим предметом, а це є 100 % підставою для виплати», - розповідає голова правління страхової компанії «Аска» Андрій Шукатко. Якщо б у довідці значилося «міна», пробитий дах не вважався б страховою подією, оскільки військові і терористичні дії в договорах страхування є винятком.

Досі кожен профучасник вирішував цю проблему власними силами. Одні зверталися по визнання форс-мажору за договорами страхування у Торгово-промислову палату України, інші - в СБУ. Дійшло до того, що стали відмовляти клієнту на підставі запровадженого так званою ЛНР воєнного стану. «Причина цього - відсутність єдиної позиції ринку щодо АТО та єдиного державного підходу до цього питання», - вважає президент Української федерації страхування (УФС) Андрій Перетяжко. При цьому страховики побоюються, що якщо партнери - перестрахові компанії, які утримують значну частину застрахованих на Донбасі ризиків, відмовлять виплачувати за даними ризиками, навіть великі гравці ринку не зможуть виконати свої зобов'язання в зоні проведення АТО.

«Навіть якщо страховики зможуть виплатити всі нинішні збитки, хто дасть гарантію, що завтра їх не буде в 5-10 разів більше? Що нам робити в такому разі, адже чинними договорами страхування подібні ризики не були прораховані, не передбачені», - дивується Нельга.

Тому представники 15 найбільших гравців на ринку страхування, серед яких такі компанії, як «АХА Страхування», «Аска», «ТАС», «Українська страхова група», «Оранта», СО «Іллічівське», минулого тижня разом з УФС і Нацкомфінпослуг зібралися, щоб обговорити проблему і знайти шляхи її вирішення. У підсумку вирішили звернутися в Мін'юст і Мінфін з проханням визначити юридичний статус зони АТО і можливість участі страховиків у відбудові Донбасу. В якій саме частині страхові компанії зможуть покрити збитки за страховими подіями на Донбасі, буде відомо найближчим часом, після того як, за словами гендиректора УФС Галини Третьякової, їхня організація збере і класифікує дані про збитки в зоні АТО великих страхових компаній.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

114