Голова Луганської обласної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» Дмитро Снєгірьов подав до Донецького окружного апеляційного суду позовну заяву про відміну і визнання недійсним указу Президента України від 6 травня 2005 року про присвоєння звання «Герой України» Олексію Бересту, який 30 квітня 1945 поставив червоний прапор над Рейхстагом.
Снєгірьов обгрунтовує позов тими ж аргументами, які приводив у своєму позові Володимир Оленцевич у справі нагородження Степана Бандери, сподіваючись, що суд не наважиться застосувати подвійні стандарти по розгляду по суті двох ідентичних справ.
«Хочу заявити, що не маю ніяких претензій або застережень до особи самого Береста, але, оскільки суд створив прецедент, ухваливши відповідне рішення про відміну звання «Герой України» у Степана Бандери, вважаю, що закон повинен бути одним для всіх, незважаючи на те, подобається це якійсь частині суспільства чи ні. Закон порушити не можна... Можливо, це змусить владу хоч би напередодні 9 травня, коли масово роздаються державні нагороди, задуматися над цією тезою», - мовиться в заяві Снегирева.
Позивач звертає увагу на той факт, що Берест не був громадянином України, оскільки помер у 1970 році, а «згідно з рішенням колегії суддів Донецького окружного апеляційного суду від 2 квітня 2010 року. встановлено, що особи, які померли до 1991 року, не можуть бути громадянами України». Таким чином, президентський указ про присвоєння звання «Герой України» Бересту є протиправним і незаконним актом, який підлягає відміні в судовому порядку, резюмує Снєгірьов.
Раніше політвиконком «Свободи» заявляв про юридичні наслідки вступу рішення суду про відміну звання «Герой України» у Степана Бандери. Чи «усвідомлює Янукович, що він буде зобов'язаний відмінити всі укази про присвоєння звання «Героя України» нагородженим посмертно особам, які померли до 1991 року?», - мовилося в заяві.
Окрім Береста, згадуються імена інших учасників Великої Вітчизняної війни, а також героїв-чорнобильців і відомих українських історичних діячів, посмертно нагороджених званням «Герой України», але, виходячи з рішення Донецького окружного апеляційного суду, незаконно.
Серед них учасниця київського антифашистського підпілля Тетяна Маркус (загинула у 1943), кулеметник Михайло Василишин (загинув у 1945), генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко, що приймав капітуляцію Японії (пом. 1954). «Свобода» нагадує, що, виходячи з такого рішення, також слід відібрати звання героїв у 5 пожежників-чорнобильців, які померли від опромінювання у 1986 році і нагороджені через 20 років: Миколи Ващука, Василя Ігнатенка, Олександра Лелеченка, Миколи Тітенка, Володимира Тішури. У списку претендентів на позбавлення звання героя також виявляються президент Карпатської України отець Августин Волошин, поет Василь Стус, композитор Володимир Івасюк, дисидент Олекса Гірник, директор сільської школи Василь Івчук, що рятував дітей під час голодомору, диригент Григорій Китастий.
Проте, «Свобода» нагадує, що підстави для позбавлення звання «Герой України» відсутні, оскільки українське законодавство передбачає реєстрацію громадянами України осіб, які померли до 1991 року. «Згідно статті 8 закону України «Про громадянство України» особа, «хто сам або хоч би один з його батьків, дід або бабця, рідний (повнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на територіях, що входили на момент їх народження або постійного мешкання до складу Української Народної Республіки, західно-української Народної Республіки... реєструються громадянами України», - мовиться в заяві.
Директор Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна Кость Бондаренко також вважає, що у Береста потрібно відібрати звання Героя.
«Як би ми не відносилися до Олексія Береста і його подвигу, рішення про надання йому звання Героя України також порушує законодавство країни. Берест не був громадянином України, точно як і його подвиг був здійснений до того, як було утворено незалежну державу Україна», - зазначив експерт.
«Якщо в Україні всі рівні перед законом, то Берест, швидше за все, буде позбавлений цього звання. Думаю, потрібно шукати інші способи вшановування пам'яті Береста й інших осіб, а не порушувати законодавство. Тому, у тому числі і завдяки створеному прецеденту, судове рішення щодо Береста буде аналогічним рішенню щодо Степана Бандери», - підкреслив Бондаренко.
Нагадаємо, Донецький окружний адміністративний суд визнав незаконним і відмінив указ колишнього президента України Віктора Ющенка про присвоєння лідерові ОУН Степану Бандері звання Героя України.
Відповідне рішення суду було оприлюднене 2 квітня. Суд вирішив, що указ Ющенка був прийнятий з порушенням чинного законодавства у зв'язку з тим, що Бандера ніколи не був громадянином України.
Нагадаємо, 22 січня 2010 року Віктор Ющенко присвоїв Степану Бандері звання Героя України.
За матеріалами «Інтерфакс-Україна», «Regnum»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом