Співочі птахи, які не доїдають з початку свого життя, нездатні вивчити пісенний репертуар, необхідний для залучення партнерів для спаровування. До такого висновку прийшов канадський біолог Скотт Макдуголл-Шеклетон і його колеги з університету Західного Онтаріо.
Вчені досліджували 26-денних неоперених пташенят співочої вівсянки (Melospiza melodia), яких розділили на дві групи: перша отримала необмежену кількість їжі, а друга — тільки дві третини від середнього раціону.
Коли пташенята підросли, з'ясувалося, що у птахів, які погано харчувалися, ділянка мозку, названа високим вокальним центром, була меншою.
"Ця область мозку має для птахів критичне значення — вона відповідає за вивчення і відтворення пісень, подібно до аналогічних мовних центрів у людському мозку, — пояснив Макдуголл-Шеклетон. — Наше дослідження продемонструвало, що помірне обмеження їжі шкодить мозковому розвитку з початку життя птаха".
На думку біологів, вокальний центр у птахів, які не доїдають, дуже малий через нестачу білків, необхідних для росту мозку. Крім того, свою негативну роль грає гормональний стрес, що спричиняється тією ж нестачею їжі.
А бідний репертуар, у свою чергу, є сигналом для потенційних партнерів про те, що цей співак або співачка (голод впливає на здібності обох статей) не зовсім здоровий.