Сьогодні в українській економіці існує ціла низка об'єктивних обмежень, які не дозволять здійснити девальвацію національної валюти. Таку думку висловив Олег Устенко, к.е.н., виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера.
«Не можна говорити про глибоку девальвацію, тому що є ціла низка об'єктивних обмежень. Перше важливе обмеження, визначальна межа девальвації - це наші борги», - зазначив експерт. За його словами, мова йде про валютні запозичення, які були зроблені як на рівні держави, так і українським приватним сектором. Більша частина з них була здійснена у 2006-2008 рр.., коли обсяг роздрібного та корпоративного кредитування зростав приблизно на 70% на рік. «130 млрд. доларів загального боргу - мало того, що це короткострокові борги, мало того, що вони були зайняті під досить дорогі відсотки і під важкі умови, але їх треба й обслуговувати. А якщо ти девальвуєш, то обслуговування твого боргу стає більш дорогим. Тому це об'єктивна межа девальвації», - упевнений Устенко.
Експерт акцентував увагу, що у вказаний ним період - 5-6 років тому - комерційними банками були сформовані неякісні кредитні портфелі. «Це призвело до того стану, про що говорить зараз Fitch (міжнародне кредитне агентство - прим. Ред.): 42% так званих NPL (Non-performing loan - проблемні і потенційно проблемні кредити - прим. Ред.), поганих активів у банківській системі . Ті кредити, які масово роздавали у 2006-2008 рр.., були кредитами в іноземній валюті», - зазначає Олег Устенко. На його думку, девальвація призведе до того, що юрособи і населення, яке взяло такі кредити, не зможуть повноцінно виконувати свої фінансові зобов'язання. «Вартість обслуговування цих кредитів знову збільшується, це теж важливий обмежувач для глибокої девальвації», - вважає експерт.
Не менш важливим бар'єром для знецінення гривні є розрахунки щодо імпортованого в країну газу. «Левова частка нашого імпорту - це енергоресурс. І за енергоресурс ми не розраховуємося в гривнях, ми розраховуємося за нього в доларах США», - підкреслює експерт. Олег Устенко вважає, що глибока девальвація обмежить підприємство і населення в можливостях розраховуватися за газ. Тому це також є одним з обмежувачів для девальвації національної валюти.
Довідкова інформація
Міжнародний Фонд Блейзера - це міжнародна неприбуткова громадська організація, створена у 2001 році Майклом Блейзером, президентом і головним виконавчим директором компанії SigmaBleyzer. Досвід роботи SigmaBleyzer в різних країнах світу свідчить про те, що соціально відповідальний інвестор не може залишатися осторонь від процесу формування економічної політики в тих країнах, в яких він здійснює свою діяльність. Місія Міжнародного фонду Блейзера: сприяти розвитку приватного сектору та застосуванню передових методів державного управління для створення сприятливого клімату для ведення інвестиційної та економічної діяльності.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом