Новий Кримінальний процесуальний кодекс набув чинності через 6 місяців після його опублікування.

Новий КПК змінює сам підхід до розслідування злочинів.

Зокрема, кодекс замість поняття «кримінальна справа» вводить термін «матеріали кримінального провадження», а поняття «кримінальний злочин» поділяється на дві складові: «кримінальний злочин» і «кримінальний проступок».

Останній є більш м'яким діянням, тому до нього застосовується простіша процедура притягнення до відповідальності і більш м'яка санкція (інститут «кримінальних проступків» запрацює після набрання чинності закону «Про кримінальні проступки»).

Кодекс не передбачає необхідність прийняття формального акта про порушення кримінальної справи і скасовує інститут відмови в порушенні кримінальної справи.

Досудове розслідування злочину починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта або клопотання про примусове лікування, застосування заходів виховного характеру або звільнення особи від кримінальної відповідальності, передають «Українські новини».

Новий кодекс гуманізує застосування запобіжних заходів до підозрюваних.

Зокрема, найжорсткіший запобіжний захід у вигляді утримання під вартою буде застосовуватися у виняткових випадках до осіб, які вчинили найбільш тяжкі злочини, а в інших випадках будуть використовуватися особисте зобов'язання, особиста порука, застава і домашній арешт.

Крім цього, тепер захисником у кримінальному процесі може бути лише адвокат, який значиться у Єдиному реєстрі адвокатів.

Родичі, а також незалежні юристи, які не перебувають у реєстрі адвокатів, виступати захисниками обвинувачених не можуть.

Також кодексом запроваджується інститут суду присяжних, однак лише у справах, пов'язаних з вчиненням злочинів, покаранням за яке є довічне ув'язнення.

Виправдувальний вердикт суду присяжних остаточний і оскарженню не підлягає.

Крім цього, кодекс вводить нову фігуру - слідчого суддю, який буде займатися судовим контролем над дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

КПК також чітко встановлює граничні строки досудового розслідування і судового провадження: для злочину середньої і легкої тяжкості - 6 місяців, для тяжких і особливо тяжких злочинів - 12 місяців.

Обвинувачення і захист отримують рівні права у збиранні доказів, а також у їхньому наданні суду для визначення винуватості чи невинуватості.

Як раніше повідомляв ForUm, Верховна Рада прийняла Кримінальний процесуальний кодекс України у ніч на 13 квітня. Всього у кодекс було внесено понад 3700 поправок.

14 травня Президент України Віктор Янукович підписав Кримінальний процесуальний кодекс. Новий Кримінальний процесуальний кодекс України опубліковано 19 травня у газеті «Голос України» (№90-91 від 19 травня 2012 р.). У «Прикінцевих положеннях» Кодексу вказується, що він набирає чинності через 6 місяців з дня його опублікування, крім певних положень.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

842