В Україні набув чинності закон, що передбачає введення відеоспостереження за виборами.
Тексти законів «Про особливості забезпечення відкритості, прозорості та демократичності виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року» та «Про внесення змін до закону України «Про державний бюджет на 2012 рік» опубліковано в газеті «Голос України» від 4 серпня і набули чинності 5 серпня.

Закон передбачає створення та впровадження системи відеоспостереження на звичайних виборчих дільницях на постійній основі під час виборів народних депутатів України.

З цією метою в приміщеннях для голосування на виборчих дільницях має бути встановлено не менше двох веб-камер, а також засоби запису та зберігання інформації, обробки даних для передачі зображення, передачі інформації на відповідний веб-сайт у мережі інтернет, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Відповідно до закону, веб-камери повинні розташовуватися таким чином, щоб не порушувати таємницю волевиявлення виборців, одночасно забезпечуючи контроль громадськості за дотриманням процедури голосування та підрахунку виборчих бюлетенів.

Застосовувати зазначені системи необхідно буде в обов'язковому порядку. При цьому вимога про обов'язкове відеоспостереження не поширюється на окружні та зарубіжні дільничні виборчі комісії, а також на Центральну виборчу комісію.

Трансляція відеозображення з приміщення для голосування всіх 33,5 тис. виборчих дільниць здійснюватиметься на відповідному сайті в мережі Інтернет. Матеріали відеоспостереження зберігаються протягом одного року з дня офіційного опублікування результатів виборів депутатів, після чого знищуються в установленому ЦВК порядку.

Матеріали відеоспостереження можуть надаватися за запитом у порядку, встановленому ЦВК.

Відповідно до закону про внесення змін до держбюджету на поточний рік, на організацію відеоспостереження буде виділено 993,6 млн грн, які передбачається отримати за рахунок податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів у сумі 350 млн грн і ввізного мита – 643,6 млн грн.
При цьому на закупівлю товарів, робіт і послуг для придбання, монтажу і функціонування систем відеоспостереження на виборчих дільницях дія закону України «Про здійснення державних закупівель» не поширюється.

Раніше глава ЦВК Володимир Шаповал повідомив, що здійснювати організацію відеоспостереження буде доручено російській компанії, яка виконала аналогічну роботу на останніх виборах президента РФ.

За словами Шаповала, ЦВК лише дасть технічне завдання на організацію відеоспостереження, а розпоряджатиметься виділеними на цю мету засобами фактично Кабінет Міністрів.

Нагадаємо, 4 липня Верховна Рада України внесла зміни до державного бюджету на 2012 рік щодо виділення коштів на оснащення виборчих дільниць системами відеоспостереження.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

843