Головним завданням Національного банку України у поточному році буде пом'якшення монетарної політики та нарощування виробництва, у зв'язку з чим регулятор уже двічі з початку року знижував ставку рефінансування. Про це заявив голова НБУ Сергій Арбузов на зустрічі із заступником голови Ради Міністрів Республіки Куба Марино Мурільйо, повідомляється на офіційному веб-сайті НБУ.
«Відповідно до законодавства, головним пріоритетом для Національного банку є забезпечення цінової стабільності. І якщо у 2011 році найголовнішим завданням було стримати зростання цін, то у цьому році ми плануємо сприяти нарощуванню виробництва. Це дає можливість інвесторам спокійно розміщувати свої капітали. Найважливіше для нас - це збалансованість курсової та процентної політики, і нам це вдається», - упевнений Сергій Арбузов.
Як відомо, НБУ двічі з початку 2012 року знижував свої «робочі» ставки рефінансування на 0,25 процентного пункту. З 14 лютого ставки за кредитами «овернайт» під забезпечення державними цінними паперами знижені до 8,75%, а без забезпечення до 10,75%. Облікова ставка збережена на рівні 7,75%.
Зниження ставок рефінансування, які використовуються для підтримки ліквідності банківської системи, пояснюється керівництвом Центробанку уповільненням темпів інфляції. Зниження регулятором ставок також направлене на створення активного ринку нацвалюти з одночасним зниженням ролі долара в економіці.
У свою чергу, директор генерального департаменту грошово - кредитної політики НБУ Олена Щербакова констатувала, що у зв'язку зі сформованою ситуацією у світі, всі центральні банки пом'якшують монетарну політику, знижують ставки рефінансування, наповнюючи систему ресурсом, щоб стимулювати економічне зростання у своїх країнах. «Ми бачимо, що у банківській системі ситуація стабілізувалася, депозити фізосіб як у національній, так і в іноземній валюті зростають. Тому ми вважаємо, що настав час робити певні сигнали ринку для того, щоб ставки кредитування реального сектора економіки поступово знижувалися», - зазначила вона.
Як заявили опитані ЗМІ експерти, зниження Нацбанком ставок рефінансування дасть сигнал ринку про пом'якшення монетарної політики, що дозволить стимулювати зростання економіки без втрати контролю над рівнем інфляції.
Зокрема, аналітик «Арт Капітал» Олег Іванець зазначив у коментарі ЗМІ, що зниження ставок завжди приємне, оскільки стимулює активність банків. Швидше за все, вважає експерт, НБУ таким чином створює умови для високої активності банків на ринку ОВДП.
Як зазначає керівник аналітичного департаменту ІГ "ТАСК" Андрій Шевчишин, зниження базових ставок технічно сприятиме зниженню ставок за кредитами, з початку лютого середня ставка за кредитами для фізосіб становила 23,1% за короткостроковими та 28,2% за довгостроковими кредитами, а для юросіб 14,2% і 17,1% відповідно. І якщо тренд зниження вартості запозичення підхоплять банки, то це відіб'ється на зниженні ставок депозитів, а також допоможе Мінфіну у розміщенні внутрішніх позик.
На думку керівника аналітичного підрозділу групи ICU Олександра Вальчишена, НБУ намагається включити механізм підтримки фінансової стабільності у банківській системі та в економіці за рахунок регулювання ліквідності через механізм процентних ставок, а не за рахунок ситуативної доцільності. При цьому подальший рух ставок рефінансування буде залежати від інфляційної динаміки та інших індикаторів фінансової стабільності.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом