Статистика за жовтень, оприлюднена днями Держстат, дозволяє прогнозувати зростання валового внутрішнього продукту України за підсумками 2010 року на рівні близько 5% або навіть вище, заявив керівник групи глави НБУ Валерій Литвицький.

«Можна взяти на себе сміливість, що бюджетний таргет (4,7% - ВВП) на 2011 рік не просто знаходиться в зоні досяжності, а може бути навіть на 0,5 процентного пункту перевищений», - сказав він, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Литвицький нагадав, що прискорення зростання ВВП у третьому кварталі цього року порівняно з аналогічним періодом минулого року до 6,6%, дозволило вийти на кумулятивне зростання ВВП за підсумками 9 місяців близько 5,3%.

На його думку, збереженню високих темпів зростання у четвертому кварталі сприятиме не тільки висока інерція після динамічного третього кварталу, але і хороший інвестиційний заділ, а також відносно низька база порівняння четвертого кварталу 2010 року.

Радник глави НБУ зазначив, що в країні створено хороший інвестиційний заділ: за підсумками 9 місяців капітальні інвестиції збільшилися на 21%, а зростання в будівництві, як і раніше, вимірюється двозначним числом. «Відбулася реінкарнація інвестицій після трирічної сплячки. Думаю, що і в четвертому кварталі інвестиційний драйвер зростання збережеться», - сказав Литвицький.
Уповільнення зростання в промисловості за підсумками 10 місяців до 8,2% з 8,6% за підсумками 9 місяців, радник голови НБУ класифікував як «м'яку посадку». За його словами, кращим очікуванням виявилася ситуація в металургії.

Він додав, що потенціал зростання в промисловості не вичерпаний, оскільки піку переробки агропродукції, найімовірніше, ще не було. «Але якщо в промисловості відбулася м'яка посадка, то для опису ситуації в інвестиціях та агросекторі я б використовував термін «вертикальний зліт», особливо по відношенню до агросектору», - підкреслив Литвицький.
Він зазначив, що така динаміка в АПК дозволяє з лишком компенсувати уповільнення в промисловості. Радник нагадав, що врожай зернових цього року в 55 млн тонн є рекордним за всю історію. «Якщо в аграрній галузі покращиться менеджмент і керування експортом, прискориться інфраструктурна модернізація, то ця галузь надовго підтримає зростання, курсову і цінову стабільність в країні», - сказав Литвицький.

Він уточнив, що невелике зниження темпів зростання у роздрібній торгівлі не зробить істотного впливу на динаміку ВВП у цілому, оскільки навіть після уповільнення роздрібна торгівля зросла на 14%. «Цього цілком достатньо для росту ВВП вище 5%. Тим більше що в оптовій торгівлі останні два місяці динаміка також виправилася на позитивну», - пояснив радник голови НБУ.

За його словами, підтримати високу динаміку в економіці в кінці цього року можуть також деякі позитивні сигнали з вирівнювання економічної ситуації в світі, хоча владі необхідно орієнтуватися і на можливі негативні сценарії. Крім того, підвищення соціальних стандартів з 1 жовтня має стати додатковою ін'єкцією ресурсу споживчих витрат, додав Литвицький.
Він зазначив, що ситуація в кредитуванні не стримує зростання. «Для зростання в 5% потрібен приріст кредитів у 10%. Якраз його і маємо. Але якщо почнуть проявлятися позитивні результати прийняття законів про захист прав кредиторів, покращитися фінансове становище підприємств і у банків з'явиться додатковий інтерес до кредитування, то цей фактор також стане вітром у вітрила економічному зростанню», - сказав радник глави НБУ.
За його словами, на поліпшення позитивних очікувань спрацювало б також своєчасне прийняття бюджету і відновлення фінансової співпраці з МВФ.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

525