Позичальнику вигідно брати кредит з плаваючою процентною ставкою, тому що вона зазвичай нижче фіксованої, і її зростання повинно бути обмежене договором. Про це заявив директор Департаменту управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубіхвост.
«Позичальникам не варто побоюватися зловживань з плаваючою ставкою. Якщо раніше змінна (плаваюча) ставка могла рости нескінченно, залежно від стану ресурсного ринку, то сьогодні це у минулому. У кредитному договорі тепер обов'язково передбачається обмеження максимального розміру плаваючої ставки», - підкреслив чиновник.
Крім того, номінальні плаваючі ставки за кредитами нижчі, ніж фіксовані, у середньому, на 2-4 п.п., додав Дубіхвост. За його словами, це пов'язано з тим, що позичальник не доплачує банку за процентний ризик (ризик зміни ставки), а плаваюча ставка включає у себе тільки вартість ресурсу і маржу банку. Крім того, у разі зниження ринкових ставок, ціна кредиту зменшується автоматично. «Тепер не буде необхідності йти в інший банк і перекредитовуватися під вигіднішу ставку», - пояснив представник НБУ.
Він також зазначив, що база для розрахунку змінних (плаваючих) кредитних ставок встановлюється не одноосібно банком, а на підставі погодженого сторонами індексу незалежного агентства. Наприклад, «Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб» (UIRD), який розроблений за участю НБУ і розраховується з травня цього року міжнародним агентством ThomsonReuters. «Позичальник може самостійно знайти інформацію про вартість депозитів на сайті НБУ і перевірити правильність розрахунку ставки за кредитом», - уточнив чиновник.
Нагадаємо, 13 жовтня Президент Віктор Янукович підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання відносин між кредиторами і споживачами фінансових послуг» N3795-VI. Законом передбачено, що у разі застосування змінної процентної ставки кредитор має право збільшити і зобов'язаний зменшувати процентну ставку відповідно до договору. Про ці зміни клієнта повинні повідомляти у письмовому вигляді за 15 днів до набрання чинності нових ставок. Розмір процентної ставки, а також періодичність перегляду її розміру визначаються сторонами кредитного договору при його укладенні. У кредитному договорі передбачається обов'язкове обмеження максимальної плаваючої ставки.
«Прийняття цього закону дає можливість забезпечити баланс і однаково високий рівень правового захисту прав як кредиторів, так і споживачів фінансових послуг, а також сприяє зменшенню кількості проблемних кредитів, створенню сприятливих умов для розвитку кредитування банками реального сектору економіки та підвищенню інвестиційної привабливості країни», - зазначив у коментарі ForUm'у заступник голови НБУ Ігор Соркін.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом