Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності передасть на експертизу Венеціанській комісії, Міністерству юстиції, Інституту держави і права, вищим навчальним закладам законопроект «Про засади державної мовної політики», внесений депутатами із Партії регіонів Сергієм Ківаловим і Вадимом Колесніченком, який передбачає використання регіональних мов або мов меншин нарівні з державною мовою. Про це повідомив народний депутат із фракції «БЮТ-Батьківщина» Володимир Яворівський.
Він нагадав, що раніше вже був підготовлений схожий законопроект про мови авторства Олександра Єфремова, Сергія Гриневецького та Петра Симоненка, «який фактично вводив у нашій країні дві державні мови».
За словами Яворівського, тоді Комітет Верховної Ради з питань культури і духовності оперативно звернувся до всіх існуючих і авторитетних у світі інстанцій, які мають право робити відповідні експертизи, і було зібрано близько 20 висновків від юридичних установ України, Ради Європи, Венеціанської комісії.
«І всі вони сказали одностайно, що законопроект загрожував державності української мови. Тому з цим законопроектом парламентарії вщухли», - сказав Яворівський.
«Тепер вони зробили нібито трохи м'якший закон. Мовляв, скрізь декларується те, що державною залишається українська мова, але у тих регіонах, де проживає 10% людей, які представляють національні меншини, вони мають право вводити так звану регіональну мову», - зазначив депутат.
Яворівський підкреслив, що Європейська хартія про мови ніде не згадує про регіональні мови, а тільки про міноритарні, яким загрожує зникнення, повідомляє «УНІАН».
«Відносити російську мову до цього - це просто очевидне безумство. Так, я можу сказати, що Крим, може, ще Донбас, Луганська область, місто Харків, може, ще якась частина Одеської області - ось єдині регіони, де може знайтися 10% людей, які розмовляють мовою національних меншин», - зазначив політик.
Він підкреслив, що «ні у Закарпатській області, де живуть угорці та цигани, ні у Бессарабії, де живе трохи гагаузів, ні на Донбасі, де залишилося трохи греків, цих нацменшин не набереться 10%. Це будуть тільки росіяни».
«Продовжується просто атака на державну українську мову. Ніхто не має права заборонити депутатам вносити ці законопроекти. Ми у Комітеті з питань культури і духовності проробимо цю роботу. Так само відправимо на експертизу у Міністерство юстиції, Інститут держави і права, в усі наші вузи, де є юридична професія, звичайно, Венеціанській комісії. Я сподіваюся, що ми будемо мати все-таки підтримку, і на це божевілля ніхто нас не штовхне», - переконаний Яворівський.
Нагадаємо, депутати від Партії регіонів Ківалов і Колесніченко зареєстрували у Верховній Раді законопроект «Про засади державної мовної політики», який передбачає використання регіональних мов або мов меншин нарівні з державною мовою.
У законопроекті наголошується, що державною мовою в Україні є українська, і вона обов'язково застосовується на всій території України при здійсненні повноважень органами законодавчої, виконавчої та судової влади, у міжнародних договорах, у навчальному процесі у навчальних закладах.
До регіональних мов або мов меншин України, згідно з законопроектом, віднесені російська, білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська, кримчацька мови.
Даним законопроектом передбачається, що, за рішенням місцевої ради або за результатами збору підписів в окремих випадках, такі заходи можуть застосовуватися до мови, регіональна мовна група якої складає менше 10% населення відповідної території.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом