У Бушері 21 серпня був проведений фізичний пуск першої іранської атомної електростанції. На станції відбулася урочиста церемонія завезення тепловиділяючих зборок у перший енергоблок. У найближчі 10 днів в енергоблок завантажать 163 збірки, що еквівалентно 80 тоннам урану. Планується, що до кінця 2010 року відбудеться енергетичний пуск АЕС - підприємство буде виведено на проектну потужність.

Будівництво Бушерської АЕС почалося ще в середині 1970-х років. У 1995 році було укдадено угоду про завершення проекту за допомогою російських фахівців. Тоді планувалося, що електростанцію запустять у 1999 році, проте терміни реалізації будівництва і випробувань АЕС неодноразово подовжувалися з різних причин.

Ядерне паливо для АЕС у Бушері поставляє російська сторона. Першу партію палива привезли до Ірану ще у 2007 році. Все ядерне паливо знаходиться під контролем фахівців МАГАТЕ. Відповідно до укладеної угоди, після відробітку паливо відправлятимуть назад до Росії.

Ядерна програма Ірану впродовж багатьох років викликає побоювання у міжнародних організацій: від Тегерана вимагають надання доказів її мирного характеру і допуску інспекторів МАГАТЕ на всі ядерні об'єкти. Найбільше занепокоєння пов'язане з підприємствами зі збагачення урану: один такий завод вже функціонує в місті Натанз, друге підприємство будується неподалік від міста Кум. Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад обіцяв незабаром побудувати на території країни ще 10 таких заводів.

За матеріалами « AFP», «Лента.ру», «Перший канал»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

797