Україна більше не матиме прямої газової залежності від Росії, заявив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко в прямому ефірі програми «Велика політика» на телеканалі «Інтер» в п'ятницю ввечері.
«Ми знаємо одне, що лінійної залежності від Росії ми більше не матимемо. Не тому, що ми проти неї, ми просто хочемо знайти взаємоприйнятний баланс інтересів. І думаю, що не так уже багато часу потрібно, щоб розумні люди і тут, і в Москві зрозуміли, в чому він полягає», - зазначив міністр.
За його словами, Україна має сильні позиції в питанні транзиту газу, незалежно від позицій або емоцій якої-небудь держави. Міністр підкреслив, що шлях постачань газу з Росії і Центральної Азії до Європи через Україну є найбільш надійним, оскільки пролягає по суші. «Будь-яка аварія, вона нейтралізується впродовж декількох годин», - зазначив він, повідомляє «УНІАН».
Як сказав Грищенко, найголовніша перевага української газотранспортної системи полягає в тому, що вона вже існує і її потрібно лише трохи модернізувати. «Для чого вкладати від 20 до 25 мільярдів... А ми знаємо, як під час тендеру пропонують мінімальні ціни, а потім вони злітають удвічі. Навіщо витрачати величезні кошти (на будівництво нової труби – ред), крім того, ЄС потрібно рятувати Грецію, не дай Бог, ще декілька країн. Навіщо займатися тим, що не має ніяких підстав у реальній економіці», - підкреслив він.
Міністр зазначив, що саме таку позицію Україна намагається донести до своїх партнерів у Росії і Європейському Союзі, щоб формула відносин у цій сфері відповідала національним інтересам трьох сторін: виробника, споживача і транзитера.
Мінпаливенерго сподівається, що найближчим часом європейські фінансові установи почнуть виділяти Україні кошти на модернізацію газотранспортної системи в рамках підписаної у Брюсселі 23 березня 2009 сумісної заяви між Кабміном і Єврокомісією. Ще в березні єврокомісар з енергетичних питань Гюнтер Оттінгер відмітив необхідність модернізації ГТС і підтримав ідею створення газотранспортного консорціуму.
Нагадаємо, 30 квітня Україна запропонувала Росії відновити консультації щодо перспектив сумісного газотранспортного консорціуму. Крім цього, Київ запропонував Москві підготувати до 1 жовтня нові міжурядові угоди про співпрацю в газовій галузі і про постачання і транзит нафти.
16 червня прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна готова розглянути питання участі ЄС і Росії в менеджменті і модернізації ГТС України в обмін на гарантії транспортування газу. 19 червня він заявив, що Україна готова на компроміси з Росією і Європейським Союзом, щоб уникнути будівництва «Південного потоку».
22 червня заступник начальника департаменту інформаційної політики «Газпрому» Сергій Купріянов заявив, що російський концерн продовжує переговори з Україною щодо створення спільного підприємства на паритетних началах як першого кроку майбутнього об'єднання з «Нафтогазом».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом