Перша офіційна зустріч прем´єра Тимошенко та Януковича-опозиціонера , яка пройшла сьогодні в стінах парламенту, скидалася більше на суперечку двох запеклих супротивників, ніж на діалог влади та опозиції. Це й зрозуміло: колишній прем´єр і колишня опозиціонерка конкурують настільки, що і сьогоднішня, і всі наступні їхні зустрічі навряд чи будуть саме діалогами в класичному розумінні цього слова .

...Зустріч Януковича і Тимошенко затримувалася на двадцять хвилин. Лідер Партії регіонів не встигав через засідання політради ПР, на якому вирішувалася доля Раїси Богатирьової. Відразу звідти екс-прем´єр вирушив до Тимошенко на зустріч, яку ж сам ініціював.

Першою до кімнати переговорів у Верховній Раді зайшла Юлія Тимошенко. За нею – Віктор Янукович. Тимошенко привіталася з журналістами. Янукович мовчки зайняв своє місце.

Без зайвих посмішок чи будь-яких інших емоцій прем´єр та головний опозиціонер країни почали розмову. Першим заговорив Янукович.

- Хотів би висловити задоволення тим, що ця перша зустріч на вимогу опозиції підтримана прем´єр-міністром України. Ті питання, які в нас є до уряду будуть носити принциповий характер, - відразу попередив Віктор Янукович. – Влада у нас є. Яка вона – це інше питання. Я висловлю свою точку зору. Вона – критична.

Далі Янукович висловив побажання, щоб подібні діалоги мали систематичний характер, адже від ефективного контролю дій влади, остання, на думку тіньового прем´єра, буде тільки вигравати.

Тимошенко уважно дивилася на Януковича і кивала головою на знак згоди з його словами. Та коли лідер регіоналів заговорив мовою вимог і критики на адресу коаліції, вона не втрималася, щоб не перебивати.

- Пріоритет номер один і наша вимога – негайно подати бюджет на 2008 рік. Тому що ці переговори по створенню коаліції, які тривали чотири місяці... Держава втратила від цього багато. Ми вимагаємо, щоб в проекті бюджету було враховано всі наші напрацювання. Це і підвищення зарплати і пенсії – ті параметри, які ми заклали в попередньому уряді...

- А якщо буде більше? – хихикнувши запитала Тимошенко.

- Тим більше буде порозуміння стосовно цих питань, - відповів Янукович.

Наступна вимога лідера опозиції стосувалася програми діяльності уряду. Колишній прем´єр зажадав від своєї наступниці, щоб в програмі її уряду були включені основи програми Партії регіонів.

- Основна вимога Партії регіонів – програма реформування, яка була напрацьована кращими фахівцями України і закордону, повинна бути включена в програму уряду. Це і інноваційний підхід в економічному розвитку, і залучення інвестицій.

Без виконання цієї вимоги регіонали не будуть голосувати за програму уряду Тимошенко.

Далі, ніби заграючи з Тимошенко, Янукович поцікавився у неї, якою б вона хотіла бачити опозицію. Як відомо, Янукович і в 2005 році любив повторювати, і тепер часто нагадує, що очолювана ним опозиція до влади буде жорсткою.

- Сильною, - лаконічно твердо відповіла прем´єр-міністр. – Вона мусить набути серйозного статусу. І демократична коаліція...

Янукович не дав договорити і перебив:

- Ви вважаєте, що тільки ви демократичні?

На його обличчі вималювалася скептична посмішка.

- Ну, ви ж були антикризовою коаліцією. А антикризова програма відбулась. Тепер буде демократична, - відпалила Тимошенко, і повела далі мову про необхідність прийняття трьох законопроектів спільно з опозицією. Це – Закон про спеціальні слідчі комісії, Закон про опозицію та Закон про рахункову палату, на базі яких опозиції буде надано сильні права для контролю за владою.

Далі Тимошенко перелічила ті державні кусні і "привілеї", якими вона готова наділити парламентську опозицію. По-перше, прем´єр запропонувала лідеру опозиції повноваження призначати голів районних адміністрацій на місцях. По-друге, Тимошенко зазначила, що опозиція має право на співдоповідь по бюджету в парламенті. По-третє, прем´єр ще раз нагадала про готовність віддати опозиції Рахункову палату.

Янукович тим часом кожне слово Тимошенко занотовував у свій блокнот.

- Я хотіла б задати єдине питання, - звернулася глава уряду до нього. – З ким наша команда може співпрацювати з ваших людей у питаннях бюджету?

- Експертну комісію очолює Азаров. - відповів Янукович.

- Добре. Ми з ним зв´яжемося і... – не договорила Тимошенко.

- Він ВЖЕ отримав доручення, і ВЖЕ працює. – по-діловому відрубав Янукович.

Так само ВЖЕ працює й Ірина Акімова, яка займається питанням програми діяльності уряду. Олена Лукаш очолить групу від опозиції, яка займатиметься підготовкою варіантів законопроектів про опозицію та рахункову палату.

Після цього наступила черга запитань Віктора Януковича. Власне, проблема, про яку він заговорив далі, турбує його більше від усіх програм урядів і бюджетів разом узятих.

- В мене теж є одне питання до вас, - скрадливо почав Янукович. – Я вважаю, що той процес щодо перегляду приватизації деяких підприємств буде негативно впливати на економічні процеси в країні.

Екс-прем´єр натякнув на погрози Юлії Тимошенко переглянути приватизацію "Дніпроенерго" – одного з найпотужніших виробників електроенергії в Україні, акціонером якого є Ринат Ахметов.

- Друге питання – політична люстрація. Звільнення фахівців – це неприпустимо робити. Наша вимога – цю практику треба закінчувати, - продовжив Янукович.

Тимошенко зажадала від Януковича навести конкретні приклади. Той зазначив, що може перелічити поіменно, але жодного прізвища "постраждалої" від люстрації особи так і не назвав. Натомість, перепалку між Януковичем і Тимошенко спричинила тема реприватизації "Криворіжсталі". Лідер опозиції навів цей приклад як зразок невдалої реприватизації.

- У нас є конкретна інформація про це, але ви нею не володієте, - сказав Янукович.

- Не володіємо? – перепитала прем´єр.

- Де гроші ділися? З´їли! – почав напружувати розмову екс-прем´єр.

- А ви не знаєте, де гроші?, - зі скептичним здивуванням знову перепитала Юлія Тимошенко, і додала, що частина грошей від реприватизації "Криворіжсталі" пішла на покриття дефіциту бюджету, підвищення пенсій, а 8 млрд доларів й досі зберігаються на казначейському рахунку.

- Ми вам непоганий рахунок залишили... – обірвав Янукович, ледве стримуючи обурення.

- Як і ми вам, - відпарирувала Тимошенко.

До обговорення планів переглянути приватизацію "Дніпроенерго" так і не дійшло. Янукович і Тимошенко зчепилися у словесному двобої про "Криворіжсталь". Тіньовий прем´єр доводив, що після реприватизації підприємства там все погано – низькі зарплати, погана екологія, а реальний прем´єр переконувала, що підприємство – успішне, люди отримують зарплату (яку - Тимошенко не уточнила), є програма покращення екології, розпочато масштабні проекти реконструкції та модернізації, "Криворіжсталь" платить "колосальні податки" до бюджету.

Насамкінець Юлія Тимошенко порадила Віктору Януковичу поїхати на підприємство і наочно переконатися в правдивості її слів. А щодо реприватизації, то прем´єр наголосила, що цей процес треба зробити максимально прозорим – відкритий аукціон з відповідними зобов´язаннями інвесторів.

На цьому обидва учасники розмови розійшлися. Кожен пішов з тим, з чим прийшов. Янукович – з твердим наміром реагувати на дії Тимошенко жорстко. Тимошенко – з почуттям вимушеності співпрацювати з біло-голубою опозицією.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1601